Lajme

October 31, 2023

Përfitimet dhe qartësia e zgjeruar: Ndryshimet në ligjin për organizatat e decentralizuara

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Ligji i ndryshuar ka sjellë disa ndryshime kyçe që rrisin përfitimet e ligjit origjinal. Një ndryshim i rëndësishëm është parashikimi për një kohë më të shpejtë regjistrimi, duke e reduktuar atë nga një interval prej 30-60 ditësh në një maksimum prej 30 ditësh. Ky proces i thjeshtuar do të përshpejtojë regjistrimin e subjekteve dhe do të promovojë efikasitetin.

Përfitimet dhe qartësia e zgjeruar: Ndryshimet në ligjin për organizatat e decentralizuara

Një aspekt tjetër i rëndësishëm i ligjit të ndryshuar është sqarimi në lidhje me përgjegjësinë e DAO-ve për përdorimin e softuerit me burim të hapur. Sipas ligjit të ri, DAO-të nuk do të mbajnë përgjegjësi vetëm për shkak se ata krijuan softuerin. Kjo dispozitë njeh natyrën bashkëpunuese të zhvillimit me burim të hapur dhe siguron që DAO-të të mos ngarkohen në mënyrë të padrejtë me detyrime ligjore.

Për më tepër, ligji i ndryshuar trajton klasifikimin e argumenteve të qeverisjes. Ai shprehimisht shprehet se shumica e argumenteve të qeverisjes nuk konsiderohen letra me vlerë, me kusht që ato të mos japin ndonjë të drejtë ekonomike që çon në përfitime financiare. Ky dallim është thelbësor në dallimin e argumenteve të qeverisjes nga letrat me vlerë tradicionale dhe promovon qartësinë rregullatore në hapësirën e kriptomonedhës.

Në përmbledhje, ligji i ndryshuar forcon përfitimet e ligjit origjinal duke përshpejtuar regjistrimin, duke mbrojtur DAO-të nga përgjegjësia e padrejtë ligjore dhe duke ofruar qartësi në klasifikimin e argumenteve të qeverisjes. Këto ndryshime synojnë të nxisin inovacionin, të thjeshtojnë proceset dhe të promovojnë një mjedis rregullator të drejtë dhe transparent për organizatat e decentralizuara.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme