Lajme

February 13, 2024

Përmirësimi i Plutus V3: Përmirësimi i aftësive kriptografike dhe ndërveprimit të Cardano

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Themeluesi i Cardano, Charles Hoskinson kohët e fundit njoftoi përmirësimin e ardhshëm të Plutus V3 për rrjetin Cardano. Ky azhurnim domethënës, i vendosur për të shoqëruar hard pirunin Chang, sjell një mori përmirësimesh në Cardano DApps dhe ndërveprimin e blockchain.

Përmirësimi i Plutus V3: Përmirësimi i aftësive kriptografike dhe ndërveprimit të Cardano

Plutus V3: Rritja e aftësive kriptografike

Plutus V3 është një përmirësim masiv që synon të përmirësojë aftësitë kriptografike të Plutus Core, gjuha e skriptimit të përdorur në blockchain Cardano. Duke përmbushur standardet më të fundit të industrisë, Cardano do të jetë në gjendje të përmirësojë sigurinë e tij dhe të sigurojë përputhshmëri me platformat e tjera.

Mundësimi i praktikave më të mira të industrisë

Përmirësimi i Plutus V3 prezanton primitivë të rinj kriptografikë, duke i lejuar zhvilluesit t'u përmbahen praktikave më të mira të industrisë. Ky përmirësim do të lehtësojë transferimin e kontratave inteligjente nga Ethereum dhe krijimin e urave të zinxhirit anësor, duke zgjeruar mundësitë për zhvilluesit.

Përmirësimi i Performancës dhe Funksionalitetit

Përveç përmirësimeve kriptografike, Plutus V3 përmirëson performancën duke prezantuar një veçori "shuma të produkteve" (SOPs). Kjo veçori mundëson kodimin e drejtpërdrejtë të llojeve të ndryshme të të dhënave, duke rritur efikasitetin e ekzekutimit të kontratës inteligjente. Për më tepër, një kontekst i përditësuar i skriptit në V3 u ofron përdoruesve një pamje të entiteteve të lidhura me qeverisjen CIP-1694.

Avancimi i miratimit të kontratës inteligjente

Plutus V3 ofron primitive të avancuara Plutus, duke i pajisur zhvilluesit me më shumë mjete dhe aftësi për të shkruar kontrata inteligjente. Ky avancim pritet të përmirësojë përvojën e zhvilluesit, të rrisë miratimin e kontratave inteligjente dhe të promovojë ndërveprimin e blockchain.

konkluzioni

Përmirësimi i Plutus V3 sjell përmirësime të rëndësishme në rrjetin Cardano. Duke përmirësuar aftësitë kriptografike, duke mundësuar praktikat më të mira të industrisë, duke përmirësuar performancën dhe funksionalitetin, dhe duke avancuar miratimin e kontratave inteligjente, Cardano është gati të vendoset më tej si një platformë kryesore e blockchain. Zhvilluesit dhe përdoruesit mund të presin me padurim një ekosistem më të sigurt, efikas dhe të ndërveprueshëm.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme