Lajme

February 13, 2024

Paqëndrueshmëria dhe e ardhmja e Bitcoin: Ekzaminimi i rritjes së fundit dhe skepticizmit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Rritja e kohëve të fundit e Bitcoin, duke kaluar vlerën prej 50,000 dollarësh, ka ndezur ndjenja bullish në treg. Megjithatë, jo të gjithë ndajnë të njëjtin optimizëm. Peter Schiff, një kritik i njohur i Bitcoin, i ka etiketuar lëvizjet e fundit të çmimeve si një skemë "pompë dhe hale".

Paqëndrueshmëria dhe e ardhmja e Bitcoin: Ekzaminimi i rritjes së fundit dhe skepticizmit

Ekzaminimi i paqëndrueshmërisë së Bitcoin

Paqëndrueshmëria e Bitcoin ka qenë një temë shqetësuese për tregtarët. Ndërsa aktivi dixhital ka përjetuar rritje të konsiderueshme gjatë dekadës së fundit, ai gjithashtu është përballur me luhatje dramatike të çmimeve. Kjo ka bërë që disa të vënë në dyshim integritetin e tregut dhe mundësinë e manipulimit të tregut.

Një Perspektivë Ndryshe

Pavarësisht kritikave, mbështetësit e Bitcoin argumentojnë se trajektorja e tij afatgjatë në rritje e veçon atë nga asetet tradicionale si ari. Ata e shohin Bitcoin si një investim fitimprurës, megjithëse me rrezik të lartë.

Trajektorja aktuale e Bitcoin

Duke analizuar grafikun e çmimeve, Bitcoin kohët e fundit ka thyer një nivel rezistence në 48,000 dollarë, duke treguar një perspektivë bullish. Rezistenca tjetër e rëndësishme pritet rreth gamës 52,000 dollarë. Nëse Bitcoin ruan vrullin e tij dhe e kapërcen këtë pengesë, rritja aktuale mund të zgjasë më tej.

Potenciali për tërheqje

Sidoqoftë, një tërheqje është gjithmonë një mundësi. Nëse Bitcoin përjeton një rënie, niveli i mbështetjes afër 44,000 dollarëve do të jetë vendimtar. Mbajtja mbi këtë nivel mund të sinjalizojë një konsolidim të shëndetshëm përpara një lëvizjeje tjetër në rritje. Nga ana tjetër, një rënie nën këtë mbështetje mund të vërtetojë pohimet e Schiff dhe të shkaktojë një shitje më të gjerë.

Bitcoin kundrejt arit

Peter Schiff ka këshilluar vazhdimisht investitorët që t'i vendosin paratë e tyre në ar, të cilin ai e konsideron një rezervë të qëndrueshme të vlerës. Megjithatë, Bitcoin është shfaqur si një investim i epokës së re që ka tejkaluar arin, veçanërisht në kontekstin e tendencave të fundit të inflacionit. Ndërsa Bitcoin ofron kthime më të larta, ai gjithashtu vjen me rrezik dhe paqëndrueshmëri më të lartë.

E ardhmja e Bitcoin

Ndërsa tregu thith listimet e fundit të ETF-ve dhe zhurmën që i rrethon, testi i vërtetë për Bitcoin qëndron në performancën e tij pasi ka tejkaluar vlerën prej 50,000 dollarë. A do ta mbajë Bitcoin rritjen e tij apo do të realizohet parashikimi i Schiff-it për një “masakër”? Vetëm koha do ta tregojë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme