Lajme

October 31, 2023

Paralajmërim: Bitcoin mund të korrigjohet me 54% ndërsa stoqet bien

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Analisti i kriptove, Justin Bennett po lëshon një paralajmërim për Bitcoin (BTC) pasi aktivi kryesor i kriptove ka përjetuar fitime dyshifrore gjatë javës së kaluar.

Paralajmërim: Bitcoin mund të korrigjohet me 54% ndërsa stoqet bien

Korrelacioni historik

Bennett thekson se bazuar në korrelacionin historik midis BTC dhe aksioneve, Bitcoin mund të korrigjohet me 54% nga niveli aktual. Ai thekson se një korrigjim i madh i tregut të aksioneve mund të shkaktojë një kolaps të Bitcoin, ngjashëm me atë që ndodhi në shkurt dhe mars të 2020 kur indeksi i aksioneve S&P 500 ra me 25%. Gjatë asaj periudhe, Bitcoin ra me rreth 50%.

Niveli i mbështetjes

Sipas Tabela e Benetit.

Ndikimi i mundshëm në Bitcoin

Ndërsa është e pamundur të dihet me siguri, Bennett sugjeron që një korrigjim prej 23% nga S&P 500 mund të ketë një efekt të ngjashëm në Bitcoin si korrigjimi i mëparshëm 25%. Ai thekson se korrelacionet midis aksioneve dhe Bitcoin mund të ndryshojnë me kalimin e kohës.

konkluzioni

Si përfundim, Bennett paralajmëron se nëse aksionet përjetojnë një rënie të konsiderueshme, është vetëm çështje kohe përpara se kripto-ja të pasojë. Investitorët duhet të jenë të kujdesshëm dhe të marrin parasysh rreziqet e mundshme përpara se të bëjnë ndonjë investim me rrezik të lartë në Bitcoin ose kriptovaluta të tjera.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme