Lajme

February 13, 2024

Parashikimi i çmimit të Bitcoin: Kërkesa në Wall Street dhe interesi në rritje për rritjen e çmimit të Bitcoin

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Investitori i VC dhe podkasteri i Bitcoin, Anthony Pompliano ka bërë një parashikim të guximshëm për çmimin e ardhshëm të Bitcoin. Në kundërshtim me besimin popullor, Pompliano beson se rritja e fundit në 50,000 dollarë nuk është fundi për kriptomonedhën kryesore. Në fakt, ai pohon se çmimi i Bitcoin duhet të shkojë edhe më lart.

Parashikimi i çmimit të Bitcoin: Kërkesa në Wall Street dhe interesi në rritje për rritjen e çmimit të Bitcoin

Kërkesa në rritje e Wall Street

Sipas Pompliano, arsyeja pas këtij parashikimi është kërkesa në rritje nga fondet e Wall Street. Ndërsa Bitcoin vazhdon të rritet, bitcoiners do të fillojnë të shesin BTC-në e tyre dhe fondet e Wall Street do të mbledhin me padurim asetin dixhital për të kënaqur kërkesën e tyre në rritje. Kjo prirje është vërejtur kohët e fundit, me ETF-të e Bitcoin që thithin një sasi të konsiderueshme BTC të prodhuar çdo ditë.

Ngjarja e përgjysmimit

Është interesante se Pompliano nuk përmendi ngjarjen e ardhshme të përgjysmimit të Bitcoin, e cila do të zvogëlojë përgjysmë numrin e Bitcoin të prodhuar çdo ditë. Pavarësisht nga kjo ngjarje, ekspertët besojnë se ETF-të e Bitcoin do të vazhdojnë të blejnë më shumë Bitcoin çdo ditë. Në fakt, Bitcoin ETF-të e lançuara nga BlackRock dhe Fidelity kanë parë tashmë hyrje rekord prej mbi 3 miliardë dollarësh në vetëm një muaj tregtimi.

Bitcoin si aktivi i preferuar i Wall Street

Parashikimi i Pompliano përputhet me interesin në rritje për Bitcoin midis institucioneve të Wall Street. Kriptomonedha lider në botë është bërë një pasuri e preferuar për institucionet financiare, dhe më shumë pritet të lançojnë fonde të tregtuara në shkëmbim me bazë spot në të ardhmen e afërt. Këto ETF i lejojnë mbajtësit të përdorin Bitcoin si kolateral dhe të fitojnë akses në kredi dhe levë në tregjet tradicionale. Ndërsa më shumë institucione e kuptojnë këtë, likuiditeti që rrjedh në ETF-të e Bitcoin pritet të rritet ndjeshëm.

Në përfundim, Anthony Pompliano parashikon se çmimi i Bitcoin do të vazhdojë të rritet përtej 50,000 dollarëve. Kërkesa në rritje nga fondet e Wall Street dhe interesi në rritje për Bitcoin si një aktiv i preferuar midis institucioneve financiare mbështesin këtë parashikim. Pavarësisht ngjarjes së ardhshme të përgjysmimit, Bitcoin ETF-të pritet të blejnë edhe më shumë Bitcoin, duke rritur më tej çmimin e tij. Investitorët duhet t'i marrin parasysh këta faktorë kur marrin vendime për investime në tregun e kriptomonedhave.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme