Lajme

October 31, 2023

Parashikimi i fjalimit të kryetarit të Fed Powell: Ndikimi në Bitcoin dhe çmimet e aksioneve

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Rezultati i takimit të Komitetit Federal të Tregut të Hapur të Rezervës Federale të SHBA (FOMC) i planifikuar për 31 tetor dhe 1 nëntor 2023, pritet të ketë një ndikim të vogël në çmimet e aksioneve dhe çmimin e Bitcoin (BTC). Megjithatë, faktori kyç që tregtarët po presin me padurim janë komentet e mëvonshme mbi perspektivën ekonomike të SHBA në fjalimin e kryetarit të Fed-it, Jerome Powell.

Parashikimi i fjalimit të kryetarit të Fed Powell: Ndikimi në Bitcoin dhe çmimet e aksioneve

Mundësia e rritjes së tarifës

Ndërsa tregtarët dhe investitorët janë të sigurt për një pauzë në rritjen e normës së interesit gjatë takimit të ardhshëm të FOMC, ka spekulime për një rritje të mundshme të normës në takimin e 13 dhjetorit 2023. Zyrtarët e Rezervës Federale mund të japin paralajmërime paraprake për të parandaluar paqëndrueshmërinë e tregut. Në takimet e mëparshme, zyrtarët kanë theksuar nevojën për të konsideruar me kujdes rritjen e normave bazuar në të dhënat hyrëse për inflacionin dhe papunësinë.

Ndikimi në çmimin e Bitcoin

Sipas të anketuarve në CME FedWatch Tool, ka një pritshmëri të ulët që Fed të ndryshojë normën e objektivit federal në takimin e ardhshëm të FOMC. Megjithatë, ekziston një probabilitet prej 19.8% për një rritje prej 0.25% të normës. Prandaj, çdo tregues i vendimeve të rritjes së normës në fjalimin e Powell mund të shkaktojë një reagim në çmimin e Bitcoin, si dhe në indekset S&P 500 dhe Nasdaq.

konkluzioni

Si përfundim, ndërsa rezultati i takimit të FOMC mund të ketë një ndikim të vogël në çmimet e aksioneve dhe Bitcoin, janë komentet e mëvonshme mbi perspektivën ekonomike të SHBA që tregtarët po presin me padurim. Mundësia e një rritjeje të normës në takimin e dhjetorit dhe çdo tregues i rritjes së normës së ardhshme në fjalimin e Powell mund të ndikojë ndjeshëm tendencat e tregut. Tregtarët dhe investitorët duhet të monitorojnë nga afër këto zhvillime për të marrë vendime të informuara.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme