Lajme

November 2, 2023

Perspektiva bearish e Altcoins ndërsa Bitcoin po afron nivele të reja

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Një tregtar kriptosh i ndjekur gjerësisht po paralajmëron se altcoins përballen me një perspektivë të rënies në rast se Bitcoin (BTC) arrin nivele të reja të larta lokale.

Perspektiva bearish e Altcoins ndërsa Bitcoin po afron nivele të reja

Ndikimi i Bitcoin në Altcoins

Analisti pseudonim Bluntz shpjegon se altcoins kanë performuar mirë sepse Bitcoin është tregtuar në një gamë gjatë tetë ditëve të fundit. Megjithatë, Bluntz paralajmëron se sapo Bitcoin të shpërthejë, ka të ngjarë të tërheqë vëmendjen nga altcoins, duke bërë që ato të humbasin vlerën.

Teoria e valës Elliott

Bluntz, i cili zbaton teorinë e Valës Elliott në analizën e tij teknike, beson se Bitcoin është aktualisht në valën e katërt përpara se të shpërthejë. Sipas kësaj teorie, çmimi i një aktivi lëviz në një model me pesë valë. Bazuar në grafikët e Bluntz, Bitcoin pritet të përfundojë trendin rritës që filloi muajin e kaluar dhe potencialisht të arrijë deri në 42,000 dollarë dhe më gjerë në valën e pestë.

Modelet historike të Rally

Bluntz gjithashtu thekson se Bitcoin ka të ngjarë të rritet në një mënyrë të ngjashme me atë që bëri në prill 2019 dhe tetor 2020. Në të dyja rastet, Bitcoin doli nga një interval javor dhe pësoi rritje të konsiderueshme të çmimeve. Në prill 2019, BTC u rrit me rreth 160% deri në qershor të atij viti, dhe në tetor 2020, u rrit me rreth 400% për të arritur më të lartat e tij të të gjitha kohërave prej rreth 65,000 dollarë në prill 2021.

konkluzioni

Si përfundim, altcoins mund të përballen me një perspektivë të rënies nëse Bitcoin arrin nivele të reja të larta lokale. Tregtarët duhet të jenë të përgatitur që Bitcoin të tërheqë potencialisht vëmendjen nga altcoin dhe të përqëndrohet në tendencën e tij bullish. Bazuar në modelet historike dhe aplikimin e teorisë së Valës Elliott, Bitcoin ka potencialin të arrijë nivele të reja maksimale në muajt e ardhshëm. Megjithatë, investitorët duhet të bëjnë gjithmonë kujdesin e tyre të duhur dhe të marrin parasysh rreziqet që lidhen me investimet me rrezik të lartë në Bitcoin dhe kriptovaluta të tjera.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme