Lajme

October 31, 2023

Potenciali i Bitcoin për përmbysje të mëtejshme: Shkëputja nga tregu i aksioneve dhe performanca historike

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Një analist i kriptove beson se Bitcoin (BTC) ka ende hapësirë ​​për t'u rritur, edhe pas grumbullimeve të tij mbresëlënëse këtë muaj. Analisti, i njohur si Kaleo, tregon performancën relative të Bitcoin kundrejt Indeksit S&P 500 (SPX) si dëshmi se BTC është shkëputur nga tregu i aksioneve. Kjo sugjeron që BTC ka potencialin për lëvizje të mëtejshme lart.

Potenciali i Bitcoin për përmbysje të mëtejshme: Shkëputja nga tregu i aksioneve dhe performanca historike

Performanca historike e BTC

Kaleo thekson performancën historike të BTC kundër SPX si një faktor kyç në parashikimin e lëvizjes së saj në të ardhmen. Bazuar në këtë analizë, Kaleo sugjeron që BTC mund të arrijë zonën tjetër kryesore të furnizimit me rezistencë prej 40,000 dollarë. Analisti vëren se BTC ka treguar një shkëputje të fortë nga aksionet, gjë që është pritur me padurim nga shumë njerëz.

Rëndësia e raportit 2017 ATH

Kaleo vë në dukje se linja e bardhë e fortë që përfaqëson raportin më të lartë të të gjitha kohërave (ATH) në 2017 ka luajtur një rol të rëndësishëm në veprimin e çmimeve të BTC gjatë viteve. Ai ka shërbyer si një nivel mbështetës bazë gjatë tregut të rritjes 2021/2022 dhe si një pikë kryesore për zhvendosjet e momentit. Me këtë nivel të pastruar tani, nuk ka nivele të mëdha rezistence deri në çmimin me të cilin BTC u shit për shkak të rrëzimit të LUNA/UST, i cili lidhet me afërsisht 40,000 dollarë.

Skenari bearish dhe perspektiva afatgjatë

Ndërsa Kaleo është aktualisht në rritje ndaj Bitcoin, analisti pranon mundësinë e një përplasjeje në rënie të ngjashme me atë të marsit 2020. Për të zbutur rrezikun, Kaleo sugjeron fokusimin në një horizont më të gjatë kohor, veçanërisht në majën e tregut 2024-2025. Analisti thekson rëndësinë e grumbullimit të pozicioneve spot dhe përgatitjes për çdo luhatje të tregut.

konkluzioni

Si përfundim, Kaleo beson se Bitcoin ka ende potencial për rritje të mëtejshme, pavarësisht rritjeve të fundit. Analisti tregon shkëputjen e BTC nga tregu i aksioneve dhe performancën e saj historike kundrejt SPX si tregues të këtij potenciali. Megjithatë, Kaleo gjithashtu pranon nevojën për t'u përgatitur për rreziqet e mundshme negative dhe rekomandon marrjen e një perspektive më afatgjatë. Në përgjithësi, perspektiva për Bitcoin mbetet pozitive, me qiell të pastër përpara deri në nivelin e rezistencës prej 40,000 dollarë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme