Lajme

October 31, 2023

Projeksioni i çmimit të Bitcoin: 150,000 dollarë deri në vitin 2025, ndikimi i miratimit të ETF

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Sipas një projeksioni të fundit nga firma globale e menaxhimit të aseteve Bernstein, çmimi i Bitcoin (BTC) pritet të arrijë nivelet e 150,000 dollarëve në ciklin 2024-2027.

Projeksioni i çmimit të Bitcoin: 150,000 dollarë deri në vitin 2025, ndikimi i miratimit të ETF

Analiza e çmimeve të Bitcoin

Bitcoin ka përjetuar një rritje të vogël të çmimit prej 0.5% në 24 orët e fundit dhe aktualisht po tregtohet me 34,530.02 dollarë. Megjithatë, Bernstein është bullgar për monedhën dhe parashikon një rritje të konsiderueshme të çmimeve. Për të arritur çmimin e parashikuar, BTC do të duhet të rritet deri në 336% nga vlera e saj aktuale e tregut.

Marrëdhënie historike

Bernstein mbështet pretendimin e tij duke theksuar marrëdhënien historike midis çmimit të Bitcoin dhe kostos së tij nga çmimi në marxhinal. Ky krahasim ofron njohuri mbi përfitimin e mundshëm për minatorët dhe ndjenjën e tregut më të gjerë. Veçanërisht, çmimi i Bitcoin ishte rreth 5 herë më i lartë se kostoja e tij marxhinale gjashtë vjet më parë, duke arritur një nivel të lartë të të gjitha kohërave (ATH) prej rreth 20,000 dollarë. Në vitin 2019, monedha arriti përsëri kulmin, por jo aq lart sa në 2017, me një shumëzues 1.5 që pothuajse arriti në 70,000 dollarë.

Arritja e projektimit

Projeksioni i Bernstein për 150,000 dollarë deri në mesin e vitit 2025 bazohet në një shumëzues çmimi të parashikuar prej 1.5. Ky shumëzues konsiderohet mënyra më e besueshme për të arritur çmimin e synuar. Grafiku tregon se çmimi i Bitcoin rrallë shkon nën koston marxhinale, duke treguar se kostoja marxhinale shpesh shërben si një nivel mbështetës ose dysheme për çmimin simbol.

Ndikimi i miratimit të Bitcoin ETF

Miratimi i mundshëm i një Bitcoin ETF spot nga Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim i Shteteve të Bashkuara (SEC) besohet të ketë një ndikim të rëndësishëm në çmimin e Bitcoin në afat të gjatë. Analistët parashikojnë se miratimi mund të çojë çmimin e Bitcoin në 45,000 dollarë deri në fund të vitit 2023. Biseda rreth miratimit është zhvendosur nga pasiguria në fillim të vitit në diskutimet se kur produkti do të miratohet përfundimisht. Aplikantët si BlackRock dhe Valkyrie kanë vendosur tashmë Bitcoin ETF-të e tyre, duke i afruar ata me miratimin e parashikuar.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme