Lajme

November 2, 2023

ProShares lançon Strategjinë e shkurtër të Eterit ETF: Një mundësi rënieje për investitorët

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

ProShares, një ofrues kryesor i fondeve të tregtuara në shkëmbim (ETF), ka lançuar së fundmi një ETF të ri të quajtur Strategjia e Shkurtër e Eterit ProShares. Ky ETF i lejon investitorët të mbajnë një qëndrim të ulët ndaj eterit, kriptomonedhës së dytë më të madhe në botë.

ProShares lançon Strategjinë e shkurtër të Eterit ETF: Një mundësi rënieje për investitorët

Pikat kryesore

  • ProShares Short Ether Strategy ETF synon të kthejë një ekuivalent prej 1% nëse Indeksi i të Ardhmes së Etherit të Standard & Poor's CME bie me 1%.
  • Qasja e fondit është e lidhur me kontratat e së ardhmes në eter, në vend të çmimit spot të shenjës.
  • ProShares ka lançuar më parë tre ETF të tjera eter, duke përfshirë një që fokusohet vetëm në eter dhe dy që ofrojnë ekspozim të kombinuar ndaj eterit dhe bitcoin.
  • Pritja ndaj këtyre ETF-ve eterike ka qenë e vakët, me ETF-të më të rëndësishme të të ardhmes eterike që grumbullojnë më pak se 10 milionë dollarë në aktive.
  • CEO i ProShares, Michael Sapir, shpjegoi se ETF eter invers adreson sfidën e marrjes së ekspozimit të shkurtër ndaj eterit, i cili mund të jetë i rëndë dhe i kushtueshëm.
  • VanEck, një tjetër lojtar i madh në tregun e kriptomonedhave, së fundmi ka rishikuar aplikacionin e tij Bitcoin ETF me Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbime të SHBA (SEC) për të mbështetur ETF me fonde të rrënjosura në BTC fizike.

konkluzioni

Prezantimi i ETF-së së Strategjisë së Shkurtër të Eterit të ProShares u ofron investitorëve një mundësi për të marrë një pozicion të ulët ndaj eterit. Ndërsa pritja ndaj këtyre ETF-ve eterike ka qenë modeste, ato ofrojnë një mënyrë unike për të fituar ekspozim ndaj tregut të kriptomonedhave. Për më tepër, rishikimi i aplikacionit Bitcoin ETF të VanEck thekson aktivitetin e vazhdueshëm në peizazhin e BTC ETF. Investitorët duhet të monitorojnë nga afër këto zhvillime ndërsa lundrojnë në botën në zhvillim të investimeve në kriptomonedha.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme