Lajme

October 31, 2023

Qëndrimi bullish i Galaxy Digital për Bitcoin dhe Ethereum: Perspektiva optimiste për Crypto dhe DeFi

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Qëndrimi bullish i Galaxy Digital për Bitcoin dhe Ethereum

Galaxy Digital, firma e investimeve në kripto, e udhëhequr nga Mike Novogratz, ka bërë së fundmi disa deklarata të mira për të ardhmen e kriptomonedhave. Firma është e bindur se Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim i SHBA-së (SEC) do të miratojë një fond të tregtuar në shkëmbim Bitcoin (ETF) këtë vit. Përveç kësaj, Galaxy Digital po investon në mënyrë aktive në Bitcoin dhe Ethereum në platformat e decentralizuara të kreditimit Aave dhe Compound.

Qëndrimi bullish i Galaxy Digital për Bitcoin dhe Ethereum: Perspektiva optimiste për Crypto dhe DeFi

Diversifikimi i pozicioneve dhe shfrytëzimi i DeFi

Sipas raporteve, Galaxy Digital ka depozituar një sasi të konsiderueshme Bitcoin dhe Ethereum në Aave dhe Compound. Firma ka depozituar 4,168 Wrapped Bitcoin (WBTC) me vlerë 142 milionë dollarë dhe 16,000 Ethereum me vlerë 28.6 milionë dollarë. Në këmbim, ajo ka marrë hua 71.6 milionë USDT dhe 21.9 milionë USDC nga këto platforma. Kjo lëvizje jo vetëm që diversifikon pozicionet e Galaxy Digital, por gjithashtu demonstron qëndrimin e tij rritës ndaj industrisë së financave të decentralizuara (DeFi).

Ndikimi në Aave dhe Kompleksi

Lajmi për investimin e Galaxy Digital ka ndikuar pozitivisht në çmimet e Aave (AAVE) dhe Compound (COMP). Në 24 orët e fundit, AAVE ka shënuar rritje çmimi me 5%, ndërsa COMP me 3%. Këto fitime janë pjesë e një grumbullimi më të madh në tregun e DeFi, i cili është udhëhequr nga rritja e fundit e interesit rreth miratimit të mundshëm të një ETF të Bitcoin.

E ardhmja e Bitcoin dhe Ethereum

Mike Novogratz, CEO i Galaxy Digital, është i bindur se një Bitcoin ETF do të miratohet nga SEC në të ardhmen e afërt. Ai beson se diskutimet konstruktive midis emetuesve të Bitcoin ETF dhe SEC tregojnë se miratimi është i afërt. Nëse miratohet një ETF i Bitcoin, Galaxy Digital parashikon se mund të tërheqë 14.4 miliardë dollarë hyrje në vitin e parë. Për më tepër, firma pret që çmimi i Bitcoin të rritet me gati 74.1% në vitin e parë pas fillimit të ETF.

Aktualisht, Bitcoin po tregtohet me 34,239 dollarë, duke treguar një rritje prej 0.70% në 24 orët e fundit dhe një rritje prej 15% në javën e kaluar. Hulumtimi i Matrixport sugjeron që Bitcoin mund të arrijë 45,000 dollarë deri në vitin 2023 dhe 125,000 dollarë deri në dhjetor 2024. Në mënyrë të ngjashme, Ethereum gjithashtu ka parë një rritje prej 0.70% në 24 orët e fundit dhe aktualisht po tregtohet me 1,788 dollarë.

konkluzioni

Qëndrimi pozitiv i Galaxy Digital ndaj Bitcoin dhe Ethereum, si dhe investimi i tij në Aave dhe Compound, nxjerr në pah besimin e firmës në të ardhmen e kriptomonedhave dhe industrisë DeFi. Me miratimin e mundshëm të një ETF të Bitcoin në horizont, çmimet e Bitcoin dhe Ethereum pritet të rriten. Investitorët duhet të vëzhgojnë me vëmendje këto zhvillime pasi ato mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në tregun e kriptove.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme