Lajme

October 31, 2023

Rënia e FTX, Celsius, Voyager dhe BlockFi: Mësime në Menaxhimin e Riskut të Kriptove

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Vitet e fundit, tregu i kriptomonedhave ka përjetuar paqëndrueshmëri të konsiderueshme, duke çuar në kolapsin e disa shkëmbimeve kriptomonedhash dhe huadhënësve. Një shkëmbim i tillë, FTX, u përball me një fat të ngjashëm në korrik 2022. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se FTX nuk ishte e vetmja që pësoi. Lojtarë të tjerë të shquar në industri, duke përfshirë Celsius, Voyager dhe BlockFi, gjithashtu u përballën me falimentimin.

Rënia e FTX, Celsius, Voyager dhe BlockFi: Mësime në Menaxhimin e Riskut të Kriptove

Kërkesa për fonde emergjente

Gjatë një dëshmie, Bankman-Fried, CEO i FTX, zbuloi se Celsius, një shkëmbyes kriptosh dhe huadhënës, i ishte afruar atij për fonde emergjente. Megjithatë, ai e refuzoi kërkesën e tyre. Vlen të përmendet se Celsius përfundimisht falimentoi në korrik 2022, së bashku me Voyager dhe BlockFi.

Fallout

Rënia e këtyre shkëmbimeve dhe huadhënësve të kriptove nxjerr në pah rreziqet e qenësishme që lidhen me tregun e kriptomonedhave. Investitorët dhe përdoruesit duhet të tregojnë kujdes dhe të kryejnë kërkime të plota përpara se të angazhohen me ndonjë platformë. Ai shërben si një kujtesë se industria e kriptove është ende në zhvillim dhe subjekt i luhatjeve të paparashikueshme.

konkluzioni

Ndërsa tregu i kriptomonedhave vazhdon të rritet, është thelbësore që pjesëmarrësit të qëndrojnë vigjilentë dhe të informuar. Rënia e FTX, Celsius, Voyager dhe BlockFi shërben si një përrallë paralajmëruese, duke theksuar nevojën për investim të përgjegjshëm dhe menaxhim të rrezikut. Duke qëndruar të informuar dhe duke marrë vendime të informuara, individët mund të lundrojnë në mënyrë më efektive në peizazhin e paqëndrueshëm të kriptove.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme