Lajme

October 31, 2023

Rally Bullish i Bitcoin përballet me presionin e ofertës në nivelin 35,000 dollarë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Bitcoin ka përjetuar një tendencë të fortë rritëse që nga mesi i tetorit, duke sjellë optimizëm të përtërirë në tregun e kriptomonedhave. Çmimi i BTC është rritur me 32.55% nga luhatja e fundit e tij e ulët prej 26,560 dollarë, duke arritur një nivel më të lartë prej 500 ditësh prej 35,263 dollarë. Megjithatë, rritja po përballet me presionin e ofertës në nivelin 35,000 dollarë, duke ngritur shqetësime për qëndrueshmërinë e interesit të blerjes.

Rally Bullish i Bitcoin përballet me presionin e ofertës në nivelin 35,000 dollarë

Modeli bullish përgatit kërcimin e ardhshëm

Prania e furnizimit intensiv të sipërm reflektohet në qirinjën e refuzimit me fitil të gjatë në 35,000 dollarë. Megjithatë, një shpërthim mbi modelin e flamurit mund të krijojë skenën për një rritje të shpejtë prej 6% në çmimin e BTC. Vëllimi i tregtimit brenda ditës në Bitcoin është 16.8 miliardë dollarë, që tregon një fitim prej 13%.

Burimi: Tradingview

Konsolidimi dhe vazhdimësia bullish

Për shkak të presionit të ofertës në nivelin 35,000 dollarë, Bitcoin është tregtuar anash javët e fundit. Ky konsolidim ka krijuar pasiguri në ndjesinë e tregut, duke rezultuar në veprime anash ose korrigjuese në disa altcoin.

Në grafikun e kornizës kohore 4-orëshe, çmimi i BTC po formon një model vazhdimësie rritëse të njohur si një flamur. Ky model vërehet zakonisht në tendencat rritëse të vendosura, duke i lejuar blerësit të rifitojnë vrullin rritës për kërcimin e ardhshëm. Për sa kohë që dy linjat e tendencës konvergjente të modelit të flamurit mbeten të paprekura, monedha ka të ngjarë të vazhdojë fazën e saj të konsolidimit.

Investitorët që kërkojnë mundësinë e ardhshme të gjatë duhet të mbajnë një sy për një shpërthim mbi vijën e sipërme të trendit të modelit. Një shpërthim i tillë mund të çlirojë një grumbullim energjie rritëse, duke e shtyrë Bitcoin në një avancim të shpejtë prej 6%, duke arritur afërsisht 36,500 dollarë. Një objektiv më ambicioz do të ishte gjatësia e shtyllës së modelit, duke sugjeruar një rritje të mundshme deri në 42,000 dollarë.

Korrigjimi i Trendit të Kërcënimit dhe Rezistencës

Ndërsa perspektiva afatshkurtër duket rritëse, është e rëndësishme të theksohet se çmimi i BTC aktualisht po lëviz rreth një prirjeje të qëndrueshme të rezistencës brenda një modeli kanali. Të dhënat historike tregojnë se ritestimet e kësaj linje shpesh çojnë në rritjen e presionit të ofertës dhe korrigjime të konsiderueshme të çmimeve. Prandaj, çdo lëvizje rreth këtij niveli të rezistencës mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në çmimin e Bitcoin.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme