Lajme

October 31, 2023

Rally Price Ethereum ndalon ndërsa tregtarët presin përmirësimin e Dencun

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Ethereum Price Rally merr frymë

Rritja e çmimeve të Ethereum përjetoi një pauzë të enjten pas një jave emocionuese mes investitorëve të kriptove. Fokusi ishte kryesisht në miratimin e mundshëm të fondeve të shkëmbimit të Bitcoin spot (ETF), pasi kishte shenja që Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbime të SHBA (SEC) po ngrohej me idenë.

Rally Price Ethereum ndalon ndërsa tregtarët presin përmirësimin e Dencun

Kriptovaluta e dytë më e madhe, Ethereum, ndoqi trendin rritës të Bitcoin dhe doli nga trendi i saj rënës prej kohësh. Për herë të parë që nga gushti, Ether tregtohej mbi 1,800 dollarë, megjithëse u korrigjua në rreth 1,781 dollarë të premten nga nivelet maksimale prej 1,864 dollarësh.

Çmimi i Ethereum konsolidon fitimet, a do të shpërthejë përsëri?

Me miratimin në rritje të Ethereum midis tregtarëve dhe investitorëve, tokeni më i madh i kontratave inteligjente ka treguar një ndarje mbi një model pykë në rënie. Ky shpërbërje është domethënës pasi është shpërbërja e parë mbi një linjë prirje shumëmujore që ka qenë në fuqi që nga prilli, kur perspektiva rritëse në muajt e parë të 2023 u zbeh në 2,138 dollarë.

Veprimi i çmimit të Ethereum ka tejkaluar të tre mesataret lëvizëse të aplikuara: mesataren lëvizëse eksponenciale 21-ditore (EMA) (e kuqe), EMA 100-ditore (blu) dhe EMA 200-ditore (vjollcë). Kjo i ka inkurajuar tregtarët të mbajnë pozicionet e tyre, ndërkohë që investitorët i kanë rezistuar tundimit për të shitur me shenjën më të vogël të fitimit.

Shpërthimi i modelit të pykës në rënie u shoqërua me një rritje të ndjeshme të volumit të tregtimit, duke krijuar një mjedis të favorshëm për një rritje të madhe. Çmimi i Ethereum aktualisht po mbahet mbi nivelin e korrigjimit të Fibonaccit 38.2%, i cili është vendimtar për vazhdimin e trendit rritës.

Tregtarët këshillohen të vazhdojnë me kujdes dhe të shmangin shitjet e panikut. Indeksi i Forcës Relative (RSI) tregon një tërheqje të mundshme. Nëse RSI bie përsëri në zonën neutrale nga rajoni i mbiblerë, mund të ketë një rënie të çmimit, duke i bërë tregtarët të mbyllin pozicionet e tyre për të siguruar fitimet e tyre.

Sytë e Komunitetit Ethereum rritën shkallëzimin me përmirësimin e Dencun

Komuniteti Ethereum po pret me padurim lëshimin e përmirësimit të Dencun, i cili pritet të rrisë stabilitetin e blockchain. Sipas një raporti nga Goldman Sachs (GS), ndikimi kryesor i përmirësimit do të jetë një rritje në disponueshmërinë e të dhënave për grumbullimet e shtresave 2 nëpërmjet proto-danksharding. Kjo do të rezultojë në një reduktim të kostove të transaksioneve të grumbulluara, duke përfituar përdoruesit përfundimtarë.

Protokollet e shtresës 2 janë ndërtuar në krye të zinxhirit bllokues të shtresës 1, në këtë rast, Ethereum, dhe shpesh quhen sisteme jashtë zinxhirit ose zinxhirë të veçantë. Përmbledhjet përpunojnë transaksionet në një blockchain të veçantë, më të shpejtë, më të lirë dhe më të shkallëzuar, dhe më pas i dorëzojnë transaksionet tek blockchain prind (shtresa 1) më vonë.

Përmirësimi i Dencun pritet të përmirësojë ndjeshëm shkallëzueshmërinë e Ethereum përmes grumbullimeve, duke çuar në tarifa më të ulëta të gazit dhe përmirësim të sigurisë së rrjetit. Ky azhurnim pason përmirësimin e suksesshëm të Shapella, i cili arriti statusin e plotë të aksioneve për Ethereum. Përmirësimi i Shapella i lejoi investitorët të tërhiqnin Etherin e aksioneve në zinxhirin Beacon së bashku me shpërblimet e fituara. Ishte veçanërisht e dobishme për vendosjen e Ethereum në platforma si Lido dhe Rocket Pool.

Si përfundim, rritja e çmimeve të Ethereum mori një frymë pas një jave emocionesh mes investitorëve të kriptove. Miratimi i mundshëm i ETF-ve të Bitcoin dhe përmirësimi i ardhshëm i Dencun janë faktorët kryesorë që drejtojnë tregun. Tregtarët duhet të tregojnë kujdes dhe të monitorojnë RSI-në për tërheqje të mundshme, ndërsa komuniteti Ethereum pret me padurim përmirësimet e shkallëzueshmërisë të sjella nga përmirësimi i Dencun.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme