Lajme

February 13, 2024

Rezistenca kritike e XRP dhe rigjurmimi i mundshëm: Një shqetësim për investitorët

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

XRP ka arritur një rezistencë kritike. Shenja ka përjetuar një periudhë të vrullit rritës, duke tërhequr vëmendjen e investitorëve dhe tregtarëve. Megjithatë, veprimi i fundit i çmimeve tregon një përmirësim nga EMA 26-ditore, një nivel që zakonisht nuk është një rezistencë e fortë për aktivet në një treg të fuqishëm të rritjes.

Rezistenca kritike e XRP dhe rigjurmimi i mundshëm: Një shqetësim për investitorët

Rëndësia e EMA 26-ditore

EMA 26-ditore, e cila vepron si një barometër për ndjenjën afatshkurtër të tregut, është dëshmuar të jetë një pengesë për çmimin e XRP. Dështimi për të thyer mbi këtë linjë sinjalizon dobësi në trajektoren e menjëhershme në rritje të aktivit. Për aktivet në një tendencë të qëndrueshme rritëse, tejkalimi i 26 EMA duhet të jetë relativisht i drejtpërdrejtë. Prandaj, paaftësia e XRP për ta bërë këtë mund të shkaktojë telashe për perspektivën e saj afatshkurtër.

Shqetësimet e një rigjurmimi të shpejtë

Nëse XRP vazhdon të mohohet në EMA 26-ditore, gjasat e një ndryshimi të shpejtë bëhet një shqetësim kryesor. Një rënie çmimi pas një refuzimi të tillë mund të inicojë një rënie të konsiderueshme të rritjes, që është një skenar i padëshiruar për XRP. Është një periudhë kritike për aktivin, pasi ai duhet të ruajë fitimet e fundit për të afirmuar besimin e investitorëve të tij dhe për të treguar mundësinë e një tendence të vazhdueshme rritëse.

Nivelet e mbështetjes dhe rezistencës

Lidhur me nivelet specifike të mbështetjes dhe rezistencës, XRP tregon një mbështetje të qartë lokale rreth shenjës 0.38 $, një nivel që historikisht ka vepruar si një dysheme dhe një tavan për lëvizjet e çmimeve. Ky nivel mbështetjeje është thelbësor, pasi një thyerje nën të mund të përforcojë ndjenjën e rënies dhe potencialisht të çojë në rënie të mëtejshme drejt zonave më të ulëta të mbështetjes.

Nga ana tjetër, niveli i rezistencës lokale aktualisht është afërsisht 0,56 dollarë, duke u përafruar me EMA-n 26-ditore që po shkakton vështirësi aktuale. Një thyerje vendimtare mbi këtë rezistencë mund të zhvlerësojë tezën e rënies dhe ta kthejë XRP-në në rrugën e rimëkëmbjes, ndoshta duke hapur dyert për të testuar nivele më të larta të rezistencës të formuara nga majat e çmimeve të kaluara ose pragjet psikologjike.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme