Lajme

October 31, 2023

Rikuperimi i çmimit Cardano: Sfidat dhe mundësitë për blerësit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Çmimi i Cardano ka përjetuar një rikuperim të ndjeshëm në dy javët e fundit, i nxitur nga një model 'Double Bottom' dhe një tendencë e përgjithshme rritëse në tregun më të gjerë të kriptove. Çmimi i ADA është rritur me 23.38% nga niveli më i ulët mujor prej 0.24 dollarësh në çmimin aktual të tregtimit prej 0.296 dollarësh. Megjithatë, ka sfida të mundshme që blerësit duhet t'i marrin parasysh në mes të paqëndrueshmërisë aktuale të tregut.

Rikuperimi i çmimit Cardano: Sfidat dhe mundësitë për blerësit

Ruajtja e momentit në rritje

Blerësit po përballen me pyetjen nëse ata mund të mbajnë vrullin rritës të ADA. Një shpërthim mbi nivelin e rezistencës 0.3 dollarë mund të intensifikojë presionin e blerjes. Për më tepër, një kryqëzim i mundshëm rritës midis mesatareve lëvizëse eksponenciale 20-ditore dhe 100-ditore (EMA) mund të mbështesë më tej vazhdimin e rimëkëmbjes aktuale. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se vëllimi i tregtimit brenda ditës në ADA është aktualisht në 127 milionë dollarë, që tregon një humbje prej 23%.

Furnizimi dhe Ri-trajtimi

Gjatë javës së kaluar, çmimi Cardano ka luftuar për të thyer mbi EMA 200-ditore, e cila aktualisht është rreth 0,982 dollarë. Prania e furnizimit të konsiderueshëm të përgjithshëm është e dukshme nga refuzimet me fitil të gjatë në qirinjtë e përditshëm, duke penguar përpjekjet e blerësve për të rritur çmimin. Nëse presioni i shitjes vazhdon, ADA mund të pësojë një ndryshim të lehtë për të rifituar vrullin rritës. Sipas Mjetit të Retracement Fibonacci, nivelet e mundshme të mbështetjes për blerësit janë në 0,284 $ (23,6% Fib) dhe 0,276 $ (38,2% Fib), të cilat mund të shërbejnë si pika të forta rikthimi.

Sfidimi i barrierës prej 0,3 dollarësh

Nëse ADA arrin të mbajë nivelet e lartpërmendura të mbështetjes, blerësit mund të kenë mundësinë të sfidojnë pengesën psikologjike prej 0,3 dollarësh. Ky nivel është gjithashtu në afërsi të një prirjeje të qëndrueshme të rezistencës. Megjithatë, investitorët duhet të tregojnë kujdes, pasi dështimi për të thyer këtë rezistencë të dyfishtë mund të tregojë një pikë kthimi për shitësit për të rimarrë kontrollin.

Faza e korrigjimit të mundshëm

Ndërsa perspektiva afatshkurtër për ADA duket rritëse, një rritje e mundshme në nivelin 0.3 $ mund të hasë presion të konsiderueshëm të shitjes për shkak të bashkimit me një linjë prirjeje në rënie të rezistencës. Të dhënat historike sugjerojnë se ritestimet e mëparshme të këtij niveli kanë rezultuar në korrigjime të konsiderueshme të çmimeve. Prandaj, çdo shenjë e refuzimit të çmimit në këtë nivel mund të shkaktojë një fazë të re korrigjimi për monedhën Cardano.

Si përfundim, rikuperimi i vazhdueshëm i çmimit të Cardano paraqet një mundësi për blerësit, por ata duhet të jenë të vetëdijshëm për sfidat e mundshme përpara. Mbajtja e vrullit në rritje, tejkalimi i ofertës së përgjithshme dhe thyerja e barrierës prej 0.3 dollarësh do të jenë faktorë kyç për t'u parë. Për më tepër, duhet të tregohet kujdes përballë presionit të mundshëm të shitjes dhe vijës së prirjes historike të rezistencës. Duke marrë parasysh këta faktorë, investitorët mund të marrin vendime të informuara në lidhje me zotërimet e tyre ADA.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme