Lajme

November 6, 2023

Rregullimi i monedhave të qëndrueshme: Ruajtja e Sistemit Financiar të Mbretërisë së Bashkuar

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Banka e Anglisë dhe Autoriteti i Sjelljes Financiare (FCA) kanë njoftuar së fundmi planet për të rritur rregulloren për monedhat e qëndrueshme, të cilat po përbëjnë një kërcënim të rëndësishëm për sistemin financiar në MB. Ky veprim vjen si pjesë e përpjekjeve të Mbretërisë së Bashkuar për të krijuar një kornizë të duhur legjislative për monedhat e qëndrueshme të mbështetura nga fiat.

Rregullimi i monedhave të qëndrueshme: Ruajtja e Sistemit Financiar të Mbretërisë së Bashkuar

Roli i FCA

FCA ka publikuar një dokument diskutimi që përshkruan detajet kyçe për rregulloret e ardhshme mbi monedhat e qëndrueshme. Ajo gjithashtu do të jetë përgjegjëse për goditjen e ofruesve të stabilecoin brenda sektorit të kriptove. FCA synon të prezantojë masa të reja rregullatore për monedhat e qëndrueshme të mbështetura nga fiat të lidhura me monedhat tradicionale, si USD ose euro, deri në vitin e ardhshëm.

Shqetësimet e Bankës së Anglisë

Banka e Anglisë njeh rreziqet që sjellin monedhat e qëndrueshme ndaj stabilitetit financiar ndërsa popullariteti i tyre rritet. Për të adresuar këto rreziqe, banka planifikon të zbatojë rregullore dhe kërkesa specifike për emetuesit e monedhave të qëndrueshme. Kjo përfshin detyrimin e emetuesve për të ofruar qartësi mbi aktivet që mbështesin argumentet e tyre.

Rregulloret e propozuara

Banka e Anglisë po eksploron strategji të ndryshme për të rregulluar monedhat e qëndrueshme. Këto përfshijnë vendosjen e kërkesave minimale të kapitalit për ofruesit e stablecoin, kryerjen e testeve të stresit në sistemet e stablecoin dhe vendosjen e kufizimeve në asetet e lejuara për të mbështetur argumentet stablecoin.

Ndikimi në tregun e kriptove

Publikimi i dokumentit të diskutimit të FCA dhe Bankës së Anglisë ka ngjallur interes në mesin e entuziastëve të kriptomonedhave në MB. Rezultati i këtyre rregulloreve pritet të ketë një ndikim të rëndësishëm në tregun e kriptove.

konkluzioni

Përpjekjet e përbashkëta të Bankës së Anglisë dhe FCA për të rregulluar monedhat e qëndrueshme tregojnë përkushtimin e tyre për të mbrojtur sistemin financiar në MB. Duke prezantuar rregullore dhe kërkesa gjithëpërfshirëse, ato synojnë të adresojnë rreziqet që lidhen me monedhat e qëndrueshme dhe të sigurojnë transparencë në sektorin e kriptove.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme