Lajme

November 1, 2023

Rritet çmimi i Tron mes ngadalësisë së tregut, fiton dominim në tregun e Stablecoin

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Çmimi i Tron (TRX) po tregon një vrull të fortë rritës, duke sfiduar ngadalësinë në tregun e përgjithshëm. Këtë javë, ndërsa çmimi i Bitcoin mbetet nën 35,000 dollarë dhe çmimi i Ethereum luhatet rreth 1,800 dollarë, Tron dhe Solana (SOL) kanë performuar jashtëzakonisht mirë.

Rritet çmimi i Tron mes ngadalësisë së tregut, fiton dominim në tregun e Stablecoin

Analiza e çmimeve Tron

Çmimi i Tron ka shënuar një rritje prej 3.2% në 24 orët e fundit dhe aktualisht po tregtohet me 0.0993 dollarë. Vëllimi i tregtimit për Tron është 463 milionë dollarë, me një kapitalizim tregu prej 8.7 miliardë dollarësh.

Tron mban mbi nivelet kryesore teknike, duke përfshirë mesataren lëvizëse eksponenciale 200-javore (EMA), EMA 100-ditore dhe EMA 50-javore. Rimëkëmbja mbi mbështetjen e rezistencës tani në 0.08 dollarë ka lejuar demat të ushtrojnë kontrollin e tyre mbi trendin. Indeksi i Forcës Relative (RSI) në 75 përforcon kontrollin rritës, duke treguar se tendenca në rritje ka të ngjarë të vazhdojë në afat të shkurtër.

Një rritje e pritshme mbi 0,01 dollarë do të shërbente si një sinjal tjetër për një perspektivë më të fortë rritëse. Kjo lëvizje potencialisht mund ta shtyjë Tron drejt pengesës tjetër të madhe me 0,14 dollarë dhe të hapë rrugën për fitime drejt 0,2 dollarëve. Megjithatë, vlera e RSI mbi 70 sugjeron që Tron është pak i mbiblerë dhe nëse demat nuk bëjnë një luftë të fortë, shitësit mund të synojnë zona më të ulëta të mbështetjes.

Ndikimi në rritje i Tron në tregun e monedhave të qëndrueshme

Tron po fiton në mënyrë të qëndrueshme dominimin në tregun e monedhave të qëndrueshme. Sipas një raporti nga Smart Liquidity, Tron aktualisht kontrollon 26.5% të tregut të monedhave të qëndrueshme, i dyti vetëm pas Ethereum, i cili përbën 59.9% të segmentit.

Raporti i fundit i sektorit nga Brevan Howard Digital konfirmon më tej ndikimin në rritje të Tron në tregun e monedhave të qëndrueshme. Raporti zbulon se 40% e të gjitha adresave aktive që bëjnë transaksione me monedha të qëndrueshme janë në blockchain Tron, me Binance Smart Chain (BSC) që përbën rreth 32%.

Ndikimi i Tron nuk kufizohet vetëm në numrin e adresave aktive, por gjithashtu shtrihet në vëllimin e monedhave të qëndrueshme të transaktuara në blockchain-in e tij. Tron tani shlyen rreth 70 miliardë dollarë të vëllimit javor të monedhave të qëndrueshme në zinxhir, duke tejkaluar Ethereum si blockchain me vëllimin më të madh të transaksioneve.

Si përfundim, çmimi i Tron-it po tregon një vrull të fortë rritës dhe ndikimi i tij në rritje në tregun e monedhave të qëndrueshme është i dukshëm. Me treguesit e tij teknikë dhe dominimin e tregut, Tron ka potencialin për rritje të mëtejshme të çmimit. Investitorët duhet të mbajnë një sy në performancën e Tron pasi ai vazhdon të sfidojë ngadalësinë e tregut dhe të forcojë pozicionin e tij në ekonominë e blockchain.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme