Lajme

October 31, 2023

Rritet çmimi i XRP me Outlook Bullish, synon 1 $ Breakout

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Çmimi i XRP ka ruajtur një perspektivë rritëse për të tretën javë radhazi, duke treguar performancë mbresëlënëse me një rritje prej 16% në 30 ditët e fundit. Vetëm në 24 orët e fundit, tokeni i dërgesave të parave ndërkufitare është rritur me 7.7% dhe aktualisht tregtohet me 0.61 dollarë.

Rritet çmimi i XRP me Outlook Bullish, synon 1 $ Breakout

Tregtarët kanë kërkuar në mënyrë aktive mundësi scalping në altcoin si XRP, Solana (SOL), Cardano (ADA) dhe Toncoin (TON), ndër të tjera. Kjo rritje e aktiviteteve tregtare ka kontribuar ndjeshëm në vëllimin e tregtimit, i cili arriti në 2.3 miliardë dollarë të martën, sipas të dhënave të tregut nga CoinGecko.

Nëse perspektiva bullish vazhdon, ekziston mundësia që XRP të mund të tejkalojë Binance Coin (BNB) dhe të bëhet kriptomonedha e katërt më e madhe në treg. BNB aktualisht ka një vlerë tregu prej 35 miliardë dollarë, ndërsa vlera e XRP është 32 miliardë dollarë.

Rreshtat e çmimeve të XRP për Breakout mbi 1 $

XRP kohët e fundit është ngjitur mbi 0,6 dollarë për herë të parë që nga mesi i gushtit. Kjo prirje rritëse, edhe pse delikate, mbështetet nga treguesi i Divergjencës së Konvergjencës Lëvizëse (MACD).

Treguesi MACD ka paraqitur një sinjal blerjeje me linjën blu MACD që kalon mbi vijën e sinjalit të kuq. Gjithashtu, treguesi i momentit mbetet mbi vijën mesatare dhe po ngjitet në rajonin pozitiv. Për sa kohë që kjo perspektivë rritëse vazhdon, rruga e rezistencës më të vogël pritet të jetë drejt rritjes.

Megjithatë, demat duhet të përgatiten të përballen me rezistencën në nivelin e korrigjimit të Fibonacci 38.2% prej 0.62 $, i ndjekur nga një pengesë tjetër në 0.65 $.

Çmimi i XRP-së ​​përparon në Kryqin Bullish

Për herë të parë që nga prilli, çmimi i XRP ka formuar një kryq bullish në grafikun ditor. Ky model vërehet me kalimin e mesatares lëvizëse eksponenciale 50-ditore (EMA) mbi EMA-në afatgjatë 200-ditore.

Tregtarët shpesh mbështeten në Kryqin e Artë për të konfirmuar vlefshmërinë e një tendence rritëse. Megjithatë, është thelbësore që ky model të shoqërohet me një rritje të kërkesës që token të jetë efektiv.

Indeksi i Forcës Relative (RSI) mbështet më tej narrativën rritëse dhe strukturën e fortë të tregut, me forcën e tij mbi 75. Megjithatë, tregtarët duhet të jenë të kujdesshëm dhe të mos shpërfillin tërheqjet e mundshme, të cilat mund të ndodhin për shkak të rezervimit të fitimeve dhe aktiviteteve të tjera të investitorëve.

Një rënie e papritur e RSI në zonat neutrale do të shërbente si konfirmim i një ndryshimi. Ndërkohë, mbështetja pritet në 0,56 dollarë, e cila mund të veprojë si një nivel akumulimi, duke tërhequr më shumë investitorë dhe tregtarë për të blerë token XRP me një çmim më të ulët me potencial për fitime mbi 1 dollarë.

Rritja e likuiditetit dhe paqëndrueshmëria e lartë janë dy faktorë thelbësorë për rritjen e çmimeve në tregun e kriptove. Tërheqjet dhe periudhat e konsolidimit janë të nevojshme në tregjet e rritjes pasi ato ndihmojnë në ndërtimin e vrullit për shpërthime të rëndësishme. Në rastin e XRP, këto ndarje mund të jenë mjaft të konsiderueshme për të mbyllur hendekun drejt 2 dollarëve.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme