Lajme

November 2, 2023

Rritja e rrjetit të Ethereum dhe tregu i derivateve sinjalizojnë pamje pozitive të çmimeve

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Ethereum (ETH) ka bërë në heshtje përparim të rëndësishëm mes performancave tërheqëse të Solana, XRP dhe Cardano në tubimin e tregut altcoin. Me një rritje prej 2% në 24 orët e fundit, çmimi i ETH ka arritur në 1839 dollarë, shoqëruar me një kapital tregu prej 221 miliardë dollarësh.

Rritja e rrjetit të Ethereum dhe tregu i derivateve sinjalizojnë pamje pozitive të çmimeve

Rritja e Rrjetit Ethereum kërcen

Sipas të dhënave në zinxhir nga Santiment, rritja e fundit e Ethereum mbi vlerën 1,800 dollarë mbështetet nga një rritje e dukshme në krijimin e adresave të reja. Në fakt, ajo ka arritur numrin më të lartë ditor që nga data 7 tetor. Ky trend afatgjatë i zgjerimit të rrjetit, i shoqëruar me një ulje të ofertës së disponueshme në shkëmbime, mund të shtyjë potencialisht çmimin e Ethereum ($ETH) të kapërcejë pragun e 2,000 dollarëve edhe një herë.

Një vështrim në tregun e derivateve të ETH

Lëvizja e ETH nga Vitalik Buterin në Coinbase ka ndezur diskutime rreth rritjes së çmimit të ETH. Për më tepër, të dhënat e derivateve të Ethereum tregojnë një ndjenjë rritjeje në rritje, pavarësisht presionit të fundit të shitjes.

ETH ka pësuar një rënie prej 14,7% në çmim, duke rënë nga kulmi i saj në 2,120 dollarë më 16 prill 2023. Megjithatë, dy treguesit kryesorë të derivateve sugjerojnë një rritje të ndjeshme të bullizmit të investitorëve, duke arritur nivele që nuk janë parë në më shumë se një vit.

Së pari, primi i së ardhmes Ether, i cili mat ndryshimin midis kontratave të së ardhmes dymujore dhe çmimit spot, është rritur në pikën më të lartë në më shumë se një vit. Në një treg të fortë, primi vjetor, i njohur gjithashtu si norma bazë, përgjithësisht bie në intervalin 5% deri në 10%. Kjo rritje në metrikë pason një rritje të çmimit prej 15.7% për ETH gjatë një periudhe dy-javore.

Për më tepër, analiza e tregut të opsioneve ofron njohuri të mëtejshme. Animi 25% i deltës në opsionet Ether shërben si një tregues se kur tavolinat e arbitrazhit dhe krijuesit e tregut mund të mbingarkojnë për mbrojtjen nga ana e sipërme ose negative. Veçanërisht, animi i opsioneve të Ether 25% delta arriti një nivel negativ prej 16% më 27 tetor, duke shënuar pikën më të ulët në mbi 12 muaj. Gjatë kësaj periudhe, opsionet mbrojtëse të shitjes (shitje) tregtoheshin me zbritje, duke reflektuar një optimizëm të tepruar midis tregtarëve.

Si përfundim, progresi i fundit i Ethereum në rritjen e rrjetit dhe në tregun e derivateve sugjeron një perspektivë pozitive për çmimin e tij. Me potencialin për të kapërcyer sërish pragun e 2,000 dollarëve, investitorët dhe tregtarët duhet të monitorojnë nga afër performancën e Ethereum dhe të përfitojnë nga mundësitë që ai paraqet.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme