Lajme

October 31, 2023

Rritja e shkallëzueshmërisë së Ethereum me Proto-Danksharding: Një zgjidhje që ndryshon lojën

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Proto-danksharding është një zgjidhje novatore që synon të përmirësojë shkallëzueshmërinë e blockchain Ethereum. Kjo qasje inovative shërben si bazë për përmirësimet e ardhshme të shkallëzueshmërisë, duke përfshirë gërvishtjen, e cila është pjesë e udhërrëfyesit 'Surge' të blockchain.

Rritja e shkallëzueshmërisë së Ethereum me Proto-Danksharding: Një zgjidhje që ndryshon lojën

Kuptimi i Danksharding

Dankharding është një teknikë që rrit më tej shkallëzueshmërinë e Ethereum. Ai përdor konceptin e ndarjes së copëzave, të ngjashme me zbërthimin e proto-danks, por me një qëllim tjetër. Në vend të përdorimit të copëzave për të rritur kapacitetin e transaksionit, Dankharding i përdor ato për të zgjeruar kapacitetin e ruajtjes për grupet e të dhënave.

Përfitimet e Proto-Danksharding

Proto-danksharding ofron disa avantazhe për blockchain Ethereum:

  1. Përmirësimi i shkallëzimit: Duke zbatuar proto-danksharding, Ethereum mund të trajtojë një numër dukshëm më të lartë transaksionesh, duke hapur rrugën për rritjen e efikasitetit të rrjetit.
  2. Përmirësimi i së ardhmes: Proto-ngarkimi vendos bazat për përmirësimet e ardhshme të shkallëzimit, duke siguruar që Ethereum të mbetet i adaptueshëm dhe i aftë për të përmbushur kërkesat në rritje të ekosistemit të blockchain.
  3. Ruajtja e zgjeruar e të dhënave: Danksharding, e cila është pjesë e udhërrëfyesit "Surge", do të shfrytëzojë infrastrukturën e krijuar nga proto-danksharding për të ofruar kapacitet të zgjeruar ruajtjeje për grupet e të dhënave, duke mundësuar menaxhim më efikas të të dhënave.

konkluzioni

Proto-danksharding është një hap vendimtar drejt përmirësimit të shkallëzueshmërisë së blockchain Ethereum. Duke zbatuar këtë zgjidhje inovative, Ethereum mund të rrisë kapacitetin e tij të transaksionit dhe aftësitë e ruajtjes, duke siguruar rëndësinë dhe suksesin e tij të vazhdueshëm në peizazhin e blockchain gjithnjë në zhvillim.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme