Lajme

October 31, 2023

Rritjet e çmimeve të Ethereum, Momenti Bullish dhe Rritja DeFi nxisin interesin e investitorëve

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Çmimi i Ethereum (ETH) ka qenë në rritje të vazhdueshme, duke treguar një kontroll të fortë rritës me mbështetje mbi 1,800 dollarë. Investitorët janë optimistë për perspektivat afatgjata të Ethereum dhe po pozicionohen përpara tregut të ardhshëm të rritjes.

Rritjet e çmimeve të Ethereum, Momenti Bullish dhe Rritja DeFi nxisin interesin e investitorëve

Momenti Bullish

Tetori ka qenë një muaj veçanërisht rritës për Ethereum, me korrigjime të reduktuara ndjeshëm. Tregtarët që mbajnë pozicionet e tyre të gjata ka të ngjarë të shohin çmimin e Ethereum duke mbyllur shpejt hendekun në 2,000 dollarë. Ekziston edhe mundësia e një faze të dytë rikuperimi, duke e çuar çmimin në 3000 dollarë.

Treguesi MACD

Treguesi i divergjencës së konvergjencës mesatare lëvizëse (MACD) sugjeron që tendenca në rritje e Ethereum nuk ka përfunduar. Rrotullimi i fundit i linjës blu MACD mbi vijën e sinjalit të kuq më 20 tetor ka gjeneruar një sinjal të qartë blerjeje. Ndërsa më shumë tregtarë kërkojnë ekspozim ndaj ETH, është vetëm çështje kohe para se çmimi të arrijë 2,000 dollarë.

Modeli i Kryqit të Artë

Kalimi i Mesatares Lëvizëse Eksponenciale 21-ditore (EMA) mbi vijën e sinjalit formon një model kryq të artë, që tregon një këndvështrim rritës. Ky model sugjeron që rruga e rezistencës më të vogël për Ethereum është lart.

Çmimi aktual dhe mbështetja

Që nga e hëna, çmimi i Ethereum po tregtohet me 1,816 dollarë, me rritje 8% në shtatë ditët e fundit. Për të mbështetur trendin rritës, demat duhet të ruajnë mbështetjen e menjëhershme në 1,815 dollarë. Megjithatë, një tërheqje e shkurtër në 1,800 dollarë mund të sigurojë vrullin e nevojshëm për ecurinë e ardhshme deri në 2,000 dollarë.

Mundësi për investitorët

Investitorët që janë anashkaluar nga trendi rritës në tetor mund të mirëpresin një korrigjim pasi paraqet një mundësi për të blerë Ethereum me një çmim më të ulët. Parashikimi i një shpërthimi më të madh përtej 2,000 dollarëve po nxit interesin e investitorëve.

Staked Ether dhe DeFi Growth

Sektori i financave të decentralizuara (DeFi) në ekosistemin Ethereum po përjeton rritje të konsiderueshme. Kalimi nga algoritmi konsensus i vërtetimit të punës (PoW) në algoritmin e provës së aksioneve (PoS) ka kontribuar në këtë rritje. Aktualisht, 22.8 miliardë dollarë nga vlera totale e bllokuar (TVL) në sistemet DeFi llogariten nga Ethereum. Vetëm në tetor, ETH TVL është rritur me 3 miliardë dollarë.

Eteri i Kunjit në Ngritje

Staked Ether ka qenë në rritje të vazhdueshme dhe tani përbën pothuajse një të katërtën e furnizimit total të rrjetit. Mbi 28 milionë ETH janë vendosur në kontrata të ndryshme inteligjente, me platforma si Lido dhe Rocket Pool që kryesojnë. Kjo rritje në Etherin e aksioneve pasqyron besimin dhe pikëpamjen afatgjatë që investitorët kanë për Ethereum.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme