Lajme

October 31, 2023

Rritjet e çmimeve të sushit: Përhapja e mundshme dhe kujdes për tregtarët

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Sushi, simboli vendas i bursës së decentralizuar SushiSwap, ka përjetuar një rritje të konsiderueshme të çmimit, duke u rritur me pothuajse 20% në vetëm 24 orë. Ky trend rritës ka qenë i qëndrueshëm gjatë muajit të kaluar, me një fitim 25% në 30 ditë, 39% fitim në dy javë dhe një fitim 26.5% në javën e fundit.

Rritjet e çmimeve të sushit: Përhapja e mundshme dhe kujdes për tregtarët

Rritja e vëllimit të tregtimit

Vëllimi i tregtimit që mbështet këtë trend rritës ka qenë gjithashtu në rritje, me 83 milionë dollarë që kanë ardhur gjatë 24 orëve të fundit. Sushi aktualisht ka një kapitalizim tregu prej 143 milionë dollarësh dhe renditet në vendin e 216 midis kriptomonedhave të tjera, përfshirë monedhat e qëndrueshme.

Analiza e Çmimeve

Çmimi i Sushit ka qenë në një udhëtim me rul, duke rënë 96,8% nga niveli i tij më i lartë i të gjitha kohërave prej 23,38 dollarë në mars 2021. Megjithatë, një mbështetje e modelit të dyfishtë në 0,5322 dollarë i ka lejuar demat të rimarrin kontrollin dhe të përcaktojnë drejtimin tjetër. Çmimi i Sushit ka tejkaluar mesataren e lëvizshme eksponenciale 50-ditore (EMA) dhe EMA 100-ditore, duke treguar një shpërthim rritës.

Rezistenca dhe shpërthimi i mundshëm

Pavarësisht nga momenti rritës, rezistenca në EMA 200-ditore dhe rezistenca e qafës në 0,7785 dollarë janë ende pengesa për t'u kapërcyer. Tregtarët duhet të përqendrohen në shtyrjen mbi këto nivele për të rritur shanset që Sushi të ngjitet mbi $1.

Kujdes për tregtarët

Indeksi i Forcës Relative (RSI) aktualisht qëndron në 84.29, duke treguar se Sushi është shumë i mbiblerë. Kjo sugjeron që një korrigjim i mundshëm mund të jetë në horizont. Tregtarët duhet të qëndrojnë të kujdesshëm dhe të shikojnë që RSI të tërhiqet në zonën neutrale si konfirmim i një tërheqjeje.

Zbërthimi i modelit dy-poshtë

Sushi është ende i përgatitur për një model të dyfishtë të poshtëm në rezistencën e qafës. Nëse ndodh ky shpërthim, pritet që çmimi i Sushi të rritet me rreth 32% në 1,02 dollarë.

Manipulimi i mundshëm i çmimeve

Ka pasur shqetësime në lidhje me manipulimin e mundshëm të çmimit të Sushit. Lookonchain, një platformë e monitorimit të të dhënave të blockchain, ka theksuar një rritje të konsiderueshme të çmimit të Sushi dhe ka paralajmëruar për manipulime të mundshme. Tregtarët duhet të jenë të vetëdijshëm për këtë dhe të tregojnë kujdes kur marrin vendime për investime.

konkluzioni

Pavarësisht nga potenciali për manipulim të çmimeve, rritja e fundit e çmimit të Sushi ka të ngjarë të tërheqë investitorët që kërkojnë të kalojnë trendin rritës. Tregtarët që nuk kanë hyrë ende në treg mund të dëshirojnë të presin që Sushi të thyejë rezistencën e vijës së qafës me 0,77 dollarë për të vërtetuar vazhdimin e trendit rritës dhe për të shmangur uljet e mundshme.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme