Lajme

November 7, 2023

Shtytja për autoritetin e CFTC në tregjet e pikave të kriptove: Implikimet dhe riformësimi i mundshëm

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Lobistët e kriptove dhe aleatët e tyre në Kongres, kryesisht ligjvënës republikanë, po bëjnë presion që Komisionit të Tregtisë së të Ardhmeve të Mallrave (CFTC) t'i jepet më shumë autoritet mbi tregjet e spotit të kriptove. Kjo do t'i jepte CFTC-së fuqi direkte rregullatore mbi tregjet ku shkëmbehen asetet aktuale të kriptove.

Shtytja për autoritetin e CFTC në tregjet e pikave të kriptove: Implikimet dhe riformësimi i mundshëm

Situata aktuale

Aktualisht, Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) mban autoritetin rregullator mbi industrinë e kriptove. Megjithatë, lobistët e kriptove argumentojnë se CFTC, me ekspertizën e saj në tregjet e mallrave dhe të së ardhmes, është më i përshtatshëm për të rregulluar tregjet e kriptove që po zhvillohen me shpejtësi.

Implikimet e mundshme

Dhënia e CFTC-së më shumë fuqi do ta poziciononte agjencinë si një lojtar dominues në industrinë e kriptove, duke tejkaluar SEC për sa i përket autoritetit rregullator. Ky ndryshim mund të ketë implikime të rëndësishme për industrinë, pasi CFTC mund të prezantojë rregullore të reja dhe masa mbikëqyrëse për të siguruar integritetin dhe stabilitetin e tregjeve spot të kriptove.

konkluzioni

Lobistët e kriptove dhe aleatët e tyre po mbrojnë që CFTC t'i jepet më shumë fuqi në rregullimin e tregjeve spot të kriptove. Kjo lëvizje potencialisht mund të riformësojë peizazhin rregullator të industrisë së kriptove dhe të ketë implikime të gjera për pjesëmarrësit e tregut. Mbetet për t'u parë se si ligjvënësit do t'i përgjigjen këtyre thirrjeve për rritjen e autoritetit rregullator për CFTC.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme