Lajme

October 31, 2023

Skedarët Roundhill për Thirrjen e Mbuluar të Bitcoin ETF: Zhvillimi më i fundit në Rritjen e ETF-ve të Bitcoin

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Ndërsa zhvillimet rreth aprovimit të Bitcoin ETF marrin avull, gjithnjë e më shumë lojtarë janë të gatshëm t'i bashkohen grupit. Analisti i lartë i ETF i Bloomberg, Eric Balchunas, ka zbuluar se Roundhill, një lojtar financiar i regjistruar në SEC, ka bërë kërkesë për një thirrje ETF të mbuluar nga Bitcoin.

Skedarët Roundhill për Thirrjen e Mbuluar të Bitcoin ETF: Zhvillimi më i fundit në Rritjen e ETF-ve të Bitcoin

Një ETF i ri Bitcoin në treg?

Roundhill Investments, një këshilltar i regjistruar investimesh i specializuar në ofrimin e zgjidhjeve novatore të ETF, ka dorëzuar së fundmi një aplikim për një Thirrje të mbuluar me Bitcoin. Ky ETF do të përfshijë një ETF të së ardhmes së bitcoin dhe do të angazhohet në shkrimin e opsioneve të thirrjeve dhe vendosjes për të gjeneruar të ardhura.

Është e qartë se lojtarët financiarë kanë eksploruar mënyra për të ofruar ekspozim ndaj Bitcoin për klientët e tyre institucionalë. Ngurrimi i SEC për të miratuar një vend për Bitcoin ETF i ka detyruar institucionet financiare të krijojnë zgjidhje duke lançuar produkte të tjera, siç është ETF e së ardhmes Bitcoin. Sidoqoftë, komuniteti i kriptove dëshiron një ETF që lejon përdoruesit të mbajnë drejtpërdrejt Bitcoins.

Zhvillimet aktuale të ETF

Çmimi i BTC ka përjetuar një rritje të fortë, duke arritur në 35,000 dollarë, mes zhvillimeve pozitive që rrethojnë miratimin e Bitcoin ETF, i cili pritet brenda muajve të ardhshëm. Pavarësisht një përmirësimi të pjesshëm, çmimi i Bitcoin ka mbetur i qëndrueshëm, duke mbajtur deri në nivelin 34,000 dollarë.

Kryetari i SEC Gary Gensler ka pohuar se komisioni aktualisht po shqyrton 8-10 aplikacione për një ETF fizik të Bitcoin. Këto zbulime, duke reflektuar një transformim të mundshëm në treg, përkojnë me një rritje të jashtëzakonshme të vlerës së Bitcoin, duke përforcuar pritshmëritë nga palët e interesuara. Për më tepër, Gensler theksoi shqyrtimin e përpiktë që stafi po aplikon për këto aplikacione, duke theksuar procesin e shqyrtimit gjithëpërfshirës të organit rregullator.

Analistët kanë mendime të përziera se si do të reagojë çmimi i BTC pas miratimit të ETF. Disa besojnë se grumbullimi i Bitcoin tashmë është vlerësuar për ETF-në e ardhshme, ndërsa të tjerë parashikojnë që kapitali nga ari do të rrjedhë në ETF Bitcoin pas miratimit të SEC.

konkluzioni

Rritja e ETF-ve të Bitcoin ka fituar një vrull të konsiderueshëm, me paraqitjen e fundit të Roundhill për një Thirrje të mbuluar me Bitcoin ETF që është zhvillimi më i fundit. Ndërsa lojtarët financiarë eksplorojnë mënyra për të ofruar ekspozim ndaj Bitcoin ndaj klientëve institucionalë, kërkesa për një ETF të drejtpërdrejtë të Bitcoin mbetet e lartë brenda komunitetit të kriptove. Zhvillimet aktuale të ETF, duke përfshirë rishikimin e aplikacioneve të shumta nga SEC dhe ndikimin pozitiv në çmimin e Bitcoin, tregojnë një transformim të mundshëm në treg. Sidoqoftë, analistët kanë pikëpamje të ndryshme mbi lëvizjen e ardhshme të çmimeve të miratimit të BTC pas ETF. Ndërsa industria pret me padurim vendimin e SEC, palët e interesuara duhet të monitorojnë nga afër këto zhvillime dhe implikimet e tyre të mundshme për tregun e kriptomonedhave.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme