Lajme

October 31, 2023

Tetor 2023: Muaj i trazuar për kriptovalutat - Shkeljet e sigurisë dhe mashtrimet ndikojnë në ndjenjat e investitorëve

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Tregu i kriptove ka përjetuar një rritje në tetor, me një ndjenjë pozitive të njohur si "Uptober". Sidoqoftë, pavarësisht nga fitimet, shkeljet e sigurisë dhe mashtrimet e kriptove vazhdojnë të ndikojnë në ndjenjën e investitorëve.

Tetor 2023: Muaj i trazuar për kriptovalutat - Shkeljet e sigurisë dhe mashtrimet ndikojnë në ndjenjat e investitorëve

Tetor 2023: Një muaj i trazuar për kriptomonedhën

Tetori i vitit 2023 ka qenë një muaj i trazuar për botën e kriptomonedhave, i shënuar nga një sërë incidentesh që rezultuan në humbje të konsiderueshme financiare. Sipas raportit mujor nga CertiK Alert, entuziastët e kriptos humbën mbi 32 milionë dollarë për shkak të shfrytëzimeve, hakimeve dhe mashtrimeve. Këto ngjarje ngrenë shqetësime për sigurinë dhe integritetin e aseteve dixhitale.

Llojet e Incidenteve

Humbjet e përshkruara në raportin e CertiK Alert mund të kategorizohen në lloje të ndryshme incidentesh:

 1. Exit Scams: Projektet mashtruese që zhduken me fondet e investitorëve, duke rezultuar në humbje prej rreth 8 milionë dollarë.
 2. Kreditë e shpejta: Të njohura në hapësirën e financave të decentralizuara (DeFi), kreditë e shpejta çuan në humbje prej rreth 1.7 milion dollarë.
 3. Shfrytëzimet: Manipulimi i dobësive ose dobësive në një rrjet blockchain për përfitime financiare, duke rezultuar në humbje prej rreth 22 milion dollarë.

Incidente të mëdha në tetor

Mashtrimet kripto

 • Fondacioni Fantom: Humbje prej 7 milionë dollarësh
 • Coins.ph: Humbje prej 6 milionë dollarësh
 • Burgel.eth: 3 milionë dollarë humbje
 • Stars Arena: 2.9 milionë dollarë humbje

Sulmet e kredisë së shpejtë

 • Platypus DeFi: 2.22 milionë dollarë humbje
 • BH Token: 1.27 milion dollarë humbje
 • Hope.Money: 0.42 milionë dollarë humbje

Dilni nga mashtrimet

 • Standard Cross Finance: 1.6 milion dollarë humbje
 • Ivy: 1.58 milionë dollarë humbje
 • Safereum: 1.3 milion dollarë humbje

Humbjet nga viti në datë

Humbjet kumulative nga mashtrimet, hakimet dhe shfrytëzimet e kriptove në vitin 2023 kanë arritur në 1.35 miliardë dollarë. Kjo nxjerr në pah sfidat dhe dobësitë e vazhdueshme në industrinë e kriptomonedhave.

Rëndësia e kujdesit të duhur dhe masave të sigurisë

Ngjarjet e tetorit shërbejnë si një kujtesë për rëndësinë e kujdesit të duhur dhe masave të sigurisë në botën e aseteve dixhitale. Si investitorët ashtu edhe zhvilluesit e projekteve duhet të qëndrojnë vigjilentë për të mbrojtur investimet e tyre dhe për të siguruar integritetin e ekosistemit të kriptove.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme