Lajme

November 9, 2023

TomiChain: revolucionarizimi i shkallëzimit dhe përdorshmërisë së Ethereum

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

TomiChain, zgjidhja e shkallës së dyfishtë e zhvilluar nga Tomi, një projekt infrastrukturor Web 3.0 i administruar nga DAO, është vendosur të revolucionarizojë mënyrën se si Ethereum shkallëzohet globalisht. Me veçoritë dhe partneritetet e tij inovative, TomiChain synon të adresojë pengesat dhe kufizimet teknike që kanë penguar adoptimin e gjerë të teknologjisë blockchain.

TomiChain: revolucionarizimi i shkallëzimit dhe përdorshmërisë së Ethereum

Zgjidhja e sfidës së përdorshmërisë

Teknologjia Blockchain ofron përfitime unike, por kompleksiteti i saj teknik e ka bërë sfidues për përdoruesit e zakonshëm që të përfitojnë prej tyre. TomiChain synon ta ndryshojë atë duke prezantuar ndërfaqe intuitive dhe tarifa të përballueshme transaksionesh. Duke e bërë blockchain më të aksesueshëm, TomiChain hap mundësi të reja për përdoruesit fundorë.

Rritja e shkallëzueshmërisë dhe shpejtësisë

Një nga kufizimet kryesore të Ethereum është shkallëzueshmëria e tij dhe shpejtësia e ngadaltë e transaksionit. TomiChain, në bashkëpunim me zkSync, një protokoll i shkallëzimit të Ethereum, përdor teknologjinë e njohurive zero (ZK) për të mundësuar mbi 2000 transaksione në sekondë. Ky është një përmirësim i rëndësishëm krahasuar me kapacitetin aktual të Ethereum prej rreth 15 transaksionesh në sekondë.

Adresimi i tarifave të larta të gazit

Përveç shkallëzueshmërisë, TomiChain trajton tarifat e larta të gazit të Ethereum duke prezantuar një model të përbashkët të tarifës së gazit. Ky model ndan fondet midis operatorëve të rrjetit, krijuesve të tokeneve dhe zhvilluesve të portofolit, duke krijuar një ekonomi rrethore dhe duke nxitur pjesëmarrjen. Duke ulur kostot e transaksionit, TomiChain hap rrugën për adoptim më të gjerë të teknologjisë blockchain.

Karakteristikat kryesore të TomiChain

TomiChain ofron disa veçori kryesore që rrisin përdorshmërinë dhe funksionalitetin e tij:

  • Pagesat e automatizuara: Ngjashëm me modelet e bazuara në abonim, TomiChain mundëson faturimin e përsëritur, duke ofruar një mjet të përshtatshëm fitimi parash për abonentët dhe zhvilluesit e aplikacioneve.
  • Gjeneruesi pa kod dhe Korniza DAO: Thjeshton futjen e aseteve dhe komuniteteve të reja, duke e bërë më të lehtë për zhvilluesit të integrohen me TomiChain.
  • Integrimi DOP: TomiChain përfshin një integrim origjinal me Protokollin e Pronësisë së të Dhënave, duke u dhënë përdoruesve kontroll të plotë mbi të dhënat e tyre në çdo ndërveprim.

Fuqizimi i Komunitetit

I udhëhequr nga shtatë liderë në industrinë e kriptove, Tomi është i përkushtuar të krijojë një internet alternative dhe të decentralizuar të qeverisur nga komuniteti përmes një DAO. Ky vizion është i mishëruar në tomiNet, alternativa e Tomi-t e drejtuar nga DAO ndaj World Wide Web. TomiChain do të shërbejë si qendra e infrastrukturës tomiNet, duke fuqizuar të gjitha lançimet e ardhshme të produkteve.

Me veçoritë e tij novator dhe përkushtimin ndaj aksesit të përdoruesit, TomiChain është vendosur të revolucionarizojë industrinë e blockchain. Duke mundësuar transaksione me shumë shenja, tarifa të përballueshme dhe shkallëzim të zgjeruar, TomiChain hap mundësi të reja për zhvilluesit dhe përdoruesit fundorë. Bashkohuni me komunitetin Tomi dhe bëhuni pjesë e së ardhmes së teknologjisë blockchain.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme