Lajme

November 1, 2023

Transferimi i Ethereum i Vitalik Buterin në Coinbase ngjall spekulime në komunitetin Crypto

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Vitalik Buterin, bashkëthemeluesi i Ethereum, transferoi së fundmi 100 monedha Ethereum (ETH) në Coinbase, duke ndezur kuriozitet brenda komunitetit të kriptove. Kjo lëvizje, e vlerësuar me rreth 181,000 dollarë më 1 nëntor, ka lënë shumë njerëz të pyesin për implikimet e saj.

Transferimi i Ethereum i Vitalik Buterin në Coinbase ngjall spekulime në komunitetin Crypto

Spekulimet rreth transferimit

Disa analistë të kriptos spekulojnë se ky transferim mund të jetë për arsye personale ose për të financuar një projekt tjetër. Megjithatë, motivi i vërtetë pas këtij transferimi të fshehtë mbetet i paqartë. Është e pasigurt nëse Vitalik do të vazhdojë të shesë pronat e tij apo nëse kjo është një ngjarje e vetme.

Sqarimi i Vitalik

Në përgjigje të spekulimeve, Vitalik Buterin sqaroi se nuk e ka shitur ETH për përfitime personale që nga viti 2018. Ai shpjegoi se transferimet e tij të mëparshme të monedhave ETH ishin për donacione bamirësie dhe projekte të tjera. Kur ai transferon ETH në shkëmbime, nuk është për shitje, por përkundrazi që marrësi të mbulojë shpenzimet duke i shitur përfundimisht monedhat.

Depozitat e fundit

Që nga 17 shtatori 2023, Vitalik Buterin ka depozituar një total prej 3,700 ETH, me vlerë rreth 6.12 milionë dollarë, në Bitstamp, Paxos dhe Coinbase.

Tregu aktual i Ethereum

Deri në momentin e shkrimit, çmimi i Ethereum është 1,804,02 dollarë, me një rritje prej 0,62% në 24 orët e fundit. Megjithatë, vëllimi i tregtimit nga dje është ulur me 13.47% në 6.65 miliardë dollarë. Kapaciteti i tregut të Ethereum qëndron në 216.90 miliardë dollarë.

konkluzioni

Transferimi i fundit i Vitalik Buterin Ethereum në Coinbase ka ndezur spekulime brenda komunitetit të kriptove. Ndërsa motivi i vërtetë pas transferimit mbetet i paqartë, Vitalik ka sqaruar se transferimet e tij të mëparshme kanë qenë për qëllime bamirësie. Ndërsa tregu i Ethereum vazhdon të evoluojë, do të jetë interesante të shihet se si veprimet e Vitalik ndikojnë në peizazhin e kriptove.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme