Lajme

October 31, 2023

Tregtarët e kriptove presin vendimin për normën e Fed dhe ngjarjet kryesore për Rally Potencial

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Ndërsa ndjenja pozitive dhe FOMO i shtyjnë çmimet e Bitcoin dhe altcoin në një vit më të lartë, tregtarët e kriptove po presin me padurim ngjarje të mëdha këtë javë që mund të shkaktojnë një rritje tjetër. Një nga ngjarjet kryesore në radarin e tyre është Takimi i Komitetit Federal të Tregut të Hapur (FOMC) të Rezervës Federale të SHBA më 31 tetor dhe 1 nëntor. Rezultati i këtij takimi do të përcaktojë nëse Fed do të vazhdojë me rritje të mëtejshme të normave të interesit ose do të zgjedhë një ' pauzë'.

Tregtarët e kriptove presin vendimin për normën e Fed dhe ngjarjet kryesore për Rally Potencial

Vendimi për normën e Fed

Takimi i FOMC ka tërhequr vëmendje të konsiderueshme nga tregtarët e kriptove, të cilët po monitorojnë nga afër vendimin e komitetit. Ka spekulime nëse Fed-i do të adoptojë një qasje djallëzore apo skiftere. Sipas CME FedWatch Tool, ka një probabilitet 96.2% që Fed të mbajë të pandryshuara normat e interesit. Kjo mbështetet nga ngadalësimi vjetor Core PCE, matësi i preferuar i Fed për matjen e inflacionit, i cili aktualisht qëndron në 3.7%.

Ndërsa tregtarët janë të sigurt për një pauzë në rritjen e normës së interesit gjatë mbledhjes së ardhshme të FOMC, ka një mundësi më të lartë për një rritje të normës në mbledhjen e 13 dhjetorit. Fjalimet e fundit nga zyrtarët e Rezervës Federale, duke përfshirë kryetarin e Fed-it, Jerome Powell, kanë lënë të kuptohet për një rritje të mundshme të normës në fund të vitit. Të dhënat e ardhura, veçanërisht raporti i tregut të punës, mbeten thelbësore për Fed-in pasi tregu i punës vazhdon të mbetet i shtrënguar.

Ngjarjet kryesore për t'u parë

Përveç Takimit FOMC, ka disa ngjarje të tjera kryesore që tregtarët po i mbajnë nën sy këtë javë. Këto përfshijnë publikimin e raportit të tregut të punës, PMI të prodhimit dhe shërbimeve të ISM, hapjet e punës JOLTs dhe porositë e fabrikës. Këto ngjarje do të ofrojnë njohuri të mëtejshme për gjendjen e ekonomisë dhe do të ndikojnë potencialisht në ndjenjën e tregut.

Ndikimi në Rally Bitcoin

Rritja e fundit e çmimeve të Bitcoin ka përjetuar një ndalesë të përkohshme për shkak të dy zhvillimeve të rëndësishme në zinxhir. Julio Monero, kreu i kërkimit në CryptoQuant, theksoi ndjenjën e fundit të muajit dhe vendimin e Fed për normën si faktorë që kanë bërë që tregtarët të tërhiqen nga tregu. Si rezultat, çmimi i Bitcoin ka qenë i kufizuar në intervalin e tregtimit në rreth 34,200 dollarë. Edhe pse vëllimi i tregtimit është rritur me 35% në 24 orët e fundit, tregu mbetet i kujdesshëm mes ngjarjeve të mëdha në vazhdim.

konkluzioni

Tregtarët e kriptove po presin me padurim rezultatin e vendimit të normës së Fed dhe monitorojnë nga afër ngjarje të tjera kryesore këtë javë. Vendimi i Fed do të ketë një ndikim të rëndësishëm në ndjenjën e tregut dhe potencialisht do të shkaktojë një rritje tjetër. Ndërsa grumbullimi i Bitcoin ndalon përkohësisht, tregtarët janë të kujdesshëm në lidhje me drejtimin e tregut. Ditët në vijim do të ofrojnë qartësi të mëtejshme për trajektoren e ardhshme të tregut të kriptove dhe ekonomisë më të gjerë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme