Lajme

November 14, 2023

Tregtarët e së ardhmes XRP pësojnë humbje prej 7,26 milion dollarë mes thashethemeve të rreme të ETF të BlackRock

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Tregtarët që investuan në kontratat e së ardhmes XRP pësuan humbje të konsiderueshme prej rreth 7.26 milionë dollarë brenda 24 orëve të fundit. Këto humbje ishin rezultat i lëvizjeve të paqëndrueshme të çmimeve të shkaktuara nga thashethemet e rreme që rrethojnë një fond të mundshëm të tregtuar në shkëmbim (ETF) nga BlackRock (BLK).

Tregtarët e së ardhmes XRP pësojnë humbje prej 7,26 milion dollarë mes thashethemeve të rreme të ETF të BlackRock

Rritja e çmimeve dhe keqinformimi

Pas një postimi në Twitter që sugjeronte se BlackRock kishte paraqitur për një ETF XRP në Delaware, çmimet e XRP u rritën nga 65 cent në 73 cent brenda një harku prej vetëm 25 minutash. Kjo rritje e papritur e çmimit u përforcua më tej nga disa firma të lajmeve të kriptove që raportuan për dosjen si një ngjarje faktike.

Konfirmimi i BlackRock

Megjithatë, BlackRock (BLK) sqaroi menjëherë se nuk kishte ndërmend të lansonte një XRP ETF. Gjigandi i menaxhimit të aseteve kishte paraqitur më parë në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbime të SHBA (SEC) për bitcoin dhe ETF eter. Dokumentet e dorëzuara për depozitimin e XRP ETF imitonin format e përdorura për dosjet e mëparshme, por në fakt nuk ishin paraqitur nga BlackRock.

konkluzioni

Tregtarët në tregtimin e të ardhmes XRP u përballën me humbje të konsiderueshme për shkak të thashethemeve të rreme që rrethonin depozitimin e BlackRock ETF. Është thelbësore që tregtarët të tregojnë kujdes dhe të verifikojnë informacionin përpara se të marrin vendime për investime. Ky incident thekson rëndësinë e kryerjes së një kërkimi të plotë dhe të mbështetjes në burime të besueshme për të shmangur bërjen viktimë e dezinformatave.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme