Lajme

November 1, 2023

Tregu i kriptove fillon muajin me një moment pozitiv, pritet vendimi i Fed

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Prezantimi

Çmimet e kriptove sot e kanë nisur muajin me një notë pozitive, duke vazhduar rritjen nga tetori. Ky moment në rritje është në përputhje me ndjenjën "Uptober" që zakonisht vërehet në hapësirën e aseteve dixhitale. Indeksi i frikës dhe lakmisë së tregut të kriptove aktualisht qëndron në 72, duke treguar një skenar "lakmie" në treg.

Tregu i kriptove fillon muajin me një moment pozitiv, pritet vendimi i Fed

Vendimi i Rezervës Federale

Investitorët po presin me padurim vendimin e Rezervës Federale për normat e interesit, pasi mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në ecurinë e ardhshme të tregut. Kryetari i Fed Jerome Powell është planifikuar të marrë pjesë në një konferencë shtypi më vonë sot.

Çmimi i Bitcoin

Çmimi i Bitcoin është rritur me 0.56% nga dje, duke arritur në 34,472.99 dollarë. Megjithatë, vëllimi i saj njëditor ka rënë me 8.02% në 15.66 miliardë dollarë. Kapaciteti i tregut të Bitcoin gjatë 24 orëve të fundit është rritur me 0.54% në 673.31 miliardë dollarë.

Çmimi XRP

Çmimi i XRP ka parë fitime prej 2.81% të mërkurën, duke u tregtuar me 0.592 dollarë. Vëllimi i saj është rritur me 39% në 2.17 miliardë dollarë. XRP ka fituar tërheqje kohët e fundit, me një vrull pozitiv në ndryshimin e çmimit të tij. Ajo ka shtuar gati 7% gjatë shtatë ditëve të fundit, dhe kapitali i saj i tregut nga dje u rrit me 2.84% në 31.71 miliardë dollarë.

Çmimi Solana

Çmimi i Solanës është rritur me 5.73% në 38.14 dollarë. Vëllimi i saj është rritur në 1.49 miliardë dollarë.

Çmimi Cardano

Nga ana tjetër, çmimi i Cardano ka pësuar një rënie prej 4.15% nga dita e djeshme, duke u tregtuar me 0.2885 dollarë. Megjithatë, vëllimi i saj njëditor është rritur me 35.20% në 311.15 milionë dollarë.

Segmenti i monedhës meme

Segmenti i monedhave meme ka parë njëfarë zymtësie sot, siç tregohet nga luhatjet e çmimeve në monedhat kryesore meme. Çmimi i Dogecoin ka rënë me 2.49% nga dje, duke u tregtuar me 0.06752 dollarë. Vëllimi i saj është rritur me 57.10% në 481.50 milionë dollarë. Për më tepër, çmimi i Shiba Inu ka dëshmuar një rënie prej 2.76% në 0.000007729 dollarë.

Tregu i përgjithshëm i kriptove

Pavarësisht zymtësisë në segmentin e monedhave meme, tregu i përgjithshëm i kriptove ka mbetur në territor pozitiv, i mbështetur nga fitimet e kriptomonedhave kryesore. Kapaciteti i tregut global të kriptove është rritur me 0.39% në 1.28 trilion dollarë, dhe vëllimi i tij nga dje është rritur me 0.93% në 39.98 miliardë dollarë.

4 kriptomat kryesore për sot

  1. Pepe Coin: Çmimi i Pepe Coin, një nga monedhat më të njohura të meme, ka rënë me 1.98% në 0.000001153 dollarë. Vëllimi i saj nga dje ka rënë me 19.53% në 117.10 milionë dollarë.
  2. Rrjeti Theta (THETA): Çmimi i Theta Network është rritur me 9.96% më 1 nëntor, duke u tregtuar me 0.7592 dollarë. Vëllimi i saj gjatë 24 orëve të fundit është rritur me 503.98% në 92.32 milionë dollarë dhe kapitali i saj i tregut është rritur me 9.77% në 758.70 milionë dollarë.
  3. Arweave (AR): Çmimi i Arweave ka vazhduar rritjen e tij nga dje, duke u rritur me 6.73% në 6.12 dollarë. Kapaciteti i saj i tregut është rritur me 7.42% në 403.28 milionë dollarë dhe vëllimi i tij gjatë 24 orëve të fundit është rritur me 18.91% në 23.26 milionë dollarë.
  4. Rrjeti XDC (XDC): Çmimi i Rrjetit XDC është rritur me 4,54% në 0,0516 dollarë. Vëllimi i saj gjatë 24 orëve të fundit ka rënë me 19.99% në 7.24 miliardë dollarë, dhe kapitali i saj i tregut gjithashtu ka parë të njëjtën rritje në përqindje si çmimi i tij, duke arritur në 718.71 milionë dollarë.

konkluzioni

Tregu i kriptove e ka nisur muajin me një vrull pozitiv, pas ndjenjës “Uptober”. Ndërsa segmenti i monedhave meme përjetoi njëfarë zymtësie, tregu i përgjithshëm mbeti në territor pozitiv. Investitorët po presin me padurim vendimin e Rezervës Federale për normat e interesit, të cilat mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në ecurinë e ardhshme të tregut. Do të jetë interesante të shihet se si evoluon tregu në ditët në vijim.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme