Lajme

November 2, 2023

Tubimi i pandalshëm i Solanës dhe integrimi me Amazon AWS

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Tubimi i pandalshëm i Solanës

Solana vazhdon tubimin e saj të pandalshëm, duke fituar 12% të tjera në 24 orët e fundit dhe duke arritur nivelet më të larta të 14 muajve prej 46 dollarësh. Kjo rritje mbresëlënëse e ka lejuar Solanën të rikuperojë të gjitha humbjet që përjetoi pas rënies së shkëmbimit të kriptove FTX.

Tubimi i pandalshëm i Solanës dhe integrimi me Amazon AWS

Demat e çmimeve të Solana (SOL) mbeten në kontroll, edhe pse shkëmbimi i kriptove FTX nuk ka marrë mbi 500 mijë monedha Solana me vlerë 21 milionë dollarë. Kjo tregon qëndrueshmërinë e çmimit të Solanës përballë shitjeve të konsiderueshme.

Me rritjen e fundit të çmimeve, Solana ka arritur fitime mujore prej mbi 80%, duke tejkaluar të gjitha dhjetë kriptovalutat e tjera kryesore me një rritje të jashtëzakonshme prej 350% nga viti në ditë.

Do të jetë interesante të shihet nëse Solana mund ta mbajë mbështetjen e saj në 40 dollarë dhe potencialisht të shkaktojë një rritje të mëtejshme në 50 dollarë. Për më tepër, DeFi TVL në Solana ka treguar aktivitet të rëndësishëm në javët e fundit, duke treguar interes dhe pjesëmarrje në rritje.

Integrimi i Solanës me Amazon AWS

Në ngjarjen Breakpoint 2023, Solana bëri një njoftim novator në lidhje me integrimin e tij me Shërbimet Ueb Amazon (AWS). Nëpërmjet aplikacionit Node Runner, nyjet e Solana tani janë të disponueshme në AWS për herë të parë.

Ky zhvillim është një hap i madh përpara, pasi rrit aksesin e rrjetit të Solanës për ndërmarrjet dhe bizneset në mbarë botën. Duke hyrë në nyjet e Solanës nëpërmjet AWS, vendosja e nyjeve të konsensusit dhe thirrjeve të procedurës në distancë (RPC) është thjeshtuar, duke eliminuar nevojën për ekspertizë të gjerë teknike. Ky integrim i fuqizon ndërmarrjet që të lidhin pa probleme aplikacionet e tyre të decentralizuara (dApps) me blockchain Solana, duke zhbllokuar aftësitë e tij të xhiros së lartë dhe kosto-efektive të transaksioneve.

Dan Albert i Fondacionit Solana shprehu entuziazmin e tij për këtë avancim, duke thënë, 'Ky përfaqëson një moment historik të rëndësishëm për ekosistemin Solana. Ekspertiza e nevojshme për të drejtuar një nyje është ulur ndjeshëm, duke e bërë më të lehtë se kurrë vendosjen në Solana.'

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme