Lajme

November 9, 2023

Zircuit: Evolucioni i Shtresës së Dytë për Ethereum DApps

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Zircuit, një përmbledhje e re me njohuri zero, e mbështetur nga kërkimet pioniere të shtresës së dytë, ka njoftuar nisjen e rrjetit të saj testues publik. Kjo platformë plotësisht e përputhshme me EVM mbështet aplikacionet ekzistuese të Ethereum dhe kuletat, duke i lejuar zhvilluesit të vendosin DApp-et e tyre në Zircuit me ndryshime minimale.

Zircuit: Evolucioni i Shtresës së Dytë për Ethereum DApps

Evolucioni i Shtresës së Dytë

Gjatë një viti e gjysmë të fundit, ekipi i Zircuit ka qenë në ballë të kërkimit të shtresës së dytë, iniciativave pioniere të tilla si instrumentet e sigurisë së grumbullimit, kompresimi i grumbullimit dhe kriptografia e shkallëzuar. Puna e tyre novator është njohur nga Fondacioni Ethereum, i cili dha grante për kërkimin e shtresës së dytë.

Një qasje hibride

Rrjeti testues i ardhshëm i Zircuit përfshin përparimet e ekipit kërkimor dhe teknologjinë e re për të krijuar një mjedis të zhvilluar të shtresës së dytë për zhvilluesit. Duke kombinuar provat më të fundit të njohurive zero me infrastrukturën optimiste, Zircuit ofron gjenerim më efikas të provave, tarifa të reduktuara dhe shpejtësi më të shpejta transaksionesh. Kjo qasje hibride i lejon zhvilluesit të lëvizin pa probleme DApp-et e tyre në Zircuit pa ndryshime të kushtueshme.

Një Përvojë e Sigurt dhe e Drejtuar

Zircuit u ofron zhvilluesve një mjedis të sigurt për të testuar DApp-et e tyre përpara se të nisin në rrjetin kryesor Ethereum. Me sigurinë në nivelin e sekuencuesit, Zircuit bllokon transaksionet me qëllim të keq, duke i lejuar ende zhvilluesit të zbulojnë përpjekjet e hakimit. Transaksionet në Zircuit janë të përballueshme dhe procesi i konfigurimit zgjat vetëm disa minuta, duke e bërë atë një zgjidhje të shpejtë dhe me rrezik të ulët për zhvilluesit që duan të eksperimentojnë.

Kombinimi unik i teknologjisë së grumbullimit dhe njohurive zero në Zircuit përfiton gjithashtu përdoruesit fundorë. Aplikacionet Ethereum mund të vendosen në Zircuit pa pasur nevojë të mësoni një gjuhë ose kornizë të re programimi. Kjo përputhshmëri siguron që përdoruesit të mund të shijojnë veçoritë e reja, shpejtësinë dhe përfitimet e kostos të DApps pa ndonjë kurbë mësimi shtesë.

Bashkohuni me Testnet

Zircuit fton zhvilluesit dhe projektet nga ekosistemi Web 3.0 që të marrin pjesë në rrjetin e tij testues. Pjesëmarrësit do të marrin ndihmë, stimuj dhe mbështetje, duke përfshirë hyrjen në bord, mbështetjen e gatishmërisë dhe seminaret e zhvilluesve. Për të mësuar më shumë rreth lëshimit të rrjetit testues dhe për t'u angazhuar me ekipin e Zircuit, zhvilluesit mund të marrin pjesë në ngjarjen katër-ditore gjatë Devconnect.

Për të mësuar më shumë rreth Zircuit dhe aftësitë e tij, vizitoni faqen e internetit ose lexoni dokumentet e zhvilluesit.

Për pyetje mediatike, ju lutemi kontaktoni Jessica Graber, strateg PR në Zircuit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme