Lajme

October 31, 2023

Prezantimi i Ledger Recover: Secure Backup for Crypto Wallets

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Një nga ofruesit më të mëdhenj të portofolit të harduerit kripto, Ledger, po lançon një shërbim të ri të quajtur Ledger Recover. Ky shërbim është krijuar për t'u siguruar përdoruesve një kopje rezervë të frazës së tyre të rikuperimit të fshehtë, e cila është thelbësore për rivendosjen e aksesit në portofolin kripto në rast se pajisja harduerike humbet ose dëmtohet.

Prezantimi i Ledger Recover: Secure Backup for Crypto Wallets

Rëndësia e Frazës së Rimëkëmbjes Sekrete

Fraza e rikuperimit sekret është një komponent jetik i portofolit të kriptove pasi lejon përdoruesit të rifitojnë aksesin në fondet e tyre. Pa frazën e rikuperimit, përdoruesit rrezikojnë të humbasin asetet e tyre përgjithmonë. Ledger Recover synon të adresojë këtë shqetësim duke ofruar një zgjidhje të sigurt dhe të besueshme për rikuperimin e frazave të humbura të farës.

Si funksionon Ledger Recover

Ledger Recover është një shërbim i rikuperimit të çelësave të bazuar në ID që u mundëson përdoruesve të rivendosin në mënyrë të sigurt çelësat e tyre privatë duke përdorur një pajisje Ledger. Nëse humbni ose nuk keni akses në frazën tuaj të rikuperimit sekret, ky shërbim ju lejon të rikuperoni fondet tuaja pa rrezikuar sigurinë.

Adresimi i shqetësimeve të privatësisë

Mbrojtësit e privatësisë kanë ngritur shqetësime në lidhje me rreziqet e mundshme që lidhen me përdorimin e Ledger Recover. Ata argumentojnë se duke përdorur këtë shërbim, përdoruesit mund të ekspozohen ndaj konfiskimit të fondeve nëse Ledger bashkëpunon me ofrues të tjerë të ruajtjes. Megjithatë, Ledger thekson se abonimi në Ledger Recover është opsional, duke u dhënë përdoruesve mundësinë të vendosin nëse do ta përdorin këtë shërbim.

Sigurimi i sigurisë dhe qëndrueshmërisë

Shefi i Teknologjisë i Ledger, Charles Guillemet, thekson se Ledger Recover është krijuar posaçërisht për përdoruesit që kanë përparësi sigurinë dhe qëndrueshmërinë e frazës së tyre të rikuperimit sekret. Duke ofruar një shtresë të zgjeruar mbrojtjeje, Ledger synon të adresojë shqetësimet që mund të dekurajojnë përdoruesit të përdorin kuletat harduerike dhe të zgjedhin alternativa më pak të sigurta.

konkluzioni

Ledger Recover ofron një zgjidhje të vlefshme rezervë për përdoruesit e portofolit kripto. Duke ofruar një metodë të sigurt dhe të besueshme për rikuperimin e frazave të humbura, Ledger synon të sigurojë që përdoruesit të mund të rifitojnë aksesin në fondet e tyre edhe në rast të humbjes ose dëmtimit të pajisjes harduerike. Ndërsa shqetësimet për privatësinë janë ngritur, Ledger thekson se abonimi në Ledger Recover është opsional, duke i lejuar përdoruesit të marrin një vendim të informuar bazuar në nevojat dhe preferencat e tyre individuale.

Mos i humbisni lajmet më të fundit të kriptove! Abonohuni në njoftimet tona me email dhe na ndiqni në Twitter, Facebook dhe Telegram.

Mohim përgjegjësie: Informacioni i dhënë në këtë artikull është vetëm për qëllime informative dhe nuk duhet të konsiderohet si këshillë investimi. Përdoruesit duhet të kryejnë kërkimet e tyre dhe të tregojnë kujdes kur bëjnë investime me rrezik të lartë në Bitcoin, kriptovaluta ose asete dixhitale. Transferimet dhe tregtimet bëhen me rrezikun e vetë përdoruesit dhe çdo humbje e shkaktuar është përgjegjësi e përdoruesit. Daily Hodl nuk miraton blerjen ose shitjen e kriptomonedhave ose aseteve dixhitale, as nuk është një këshilltar financiar. Ju lutemi vini re se Daily Hodl mund të marrë kompensim përmes marketingut të filialeve.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB
2024-02-16

Shibarium: Komunitet i lulëzuar, rritje mbresëlënëse dhe rritje e shkallës së djegies së SHIB

Lajme